Průvodce studiem je ideální pro všechny, kteří mají ZÁKLADNÍ vstup do webu. Pomůže vám se systematicky učit nové pohyby a cviky. Návod je veřejně přístupný, ale některé stránky se zpřístupní až po přihlášení – uzamčené odkazy jsou psány kurzívou.

Návod ke studiu z webu

Doporučení před zahájením studia

Přečtěte si článek Rozvoj proudění energie Qi – zásady cvičení a článek Jak si vytvořit správný přístup ke cvičení Taiji.

  • Důležité upozornění: Informace na tomto webu slouží výhradně ke studijním účelům a nenahrazují lékařskou ani jinou odbornou péči. Pokud máte zdravotní obtíže nebo si nejste jistí vhodností cvičení, doporučujeme konzultaci s vaším lékařem. Autorka textů a videí nenese odpovědnost za nesprávné provádění cvičení ani případná zranění. Předpokládá, že každý uživatel přistupuje ke cvičení s vědomím vlastní odpovědnosti, naslouchá svému tělu a cvičí bezpečně. Nejste si jistí správným provedením pohybu nebo při cvičení cítíte nepříjemné pocity či bolest? Můžete si domluvit individuální lekci nebo konzultaci.

Propojení hlavních sekcí

Sekce Informace o Taiji, Základy pohybu a Sestavy Taiji mají své ikony. Kliknutím na ikonu se dostanete na hlavní stránku vybrané sekce, kde se zobrazí související témata.

Podívejte se, co je nově na webu.

Jak studovat? Nemusíte se striktně držet uvedeného pořadí – téma si můžete vybrat podle svého zájmu. Pokud vás například neláká meditace, jednoduše ji vynechte. I když se rozhodnete pro téma z konce návodu, studijní materiály vás navedou k tomu, co je pro daný cvik či techniku nezbytné zvládnout.

Tipy ke studiu

  • Preferujete radši pevně danou strukturu studia? Pak by vás mohl zaujmout kurz Videozáznamy z nedělní školy, kde na sebe informace navazují krok za krokem. Kurz není součástí studijních materiálů.
  • Zájímá vás téma dechu? Podívejte se na dechovou sestavu I chin ching. Zavítejte na stránku Dech a Taiji.
  • Zajímá vás meditace? Statické meditaci se můžete věnovat jako samostatné disciplíně nebo jako doplněk k Taiji.
  • Menší porcí studia jsou videokurzy Setkání s Taiji. Poskytují vhodný úvod do cvičení a současně vedou k pochopení Taiji.

Základy pohybu

Sekce Základy pohybu je určena pro začátečníky. Na její hlavní straně najdete i videa s úvodním rozcvičením a protažením nohou.

Tip: Rozcvičení a jednoduché nácviky najdete také na stránce Cvičte s videi zdarma.

Postup studia: Začínáme cviky zaměřenými na jednotlivé části těla a postupně přecházíme k pohybu celého těla.

1) Páteř

Na stránce Páteř při cvičení Taiji najdete stránky věnované vlně páteří a vyrovnání páteře. Naučte se oba cviky. Nechvátejte, cílem není zvládnout vše najednou, ale postupně cviky zkoumat a zvykat si na ně.

2) Paže

Navštivte stránku Vnitřní a vnější pohyb. Na stránce Pohyb paží v Taiji si nastudujte především stránku Pět pozic paží a vnitřní pohyb. Doporučení: Rozdělte si studium do delšího období. Informace můžete projít poměrně rychle, ale mnohem účinnější je vracet se k nácvikům, opakovat je a procházet po částech.

3) Nohy

Výcvik nohou je velmi důležitý. Navštivte hlavní stranu sekce Pohyb nohou v Taiji. Při učení se nových pohybů postupujte v tomto pořadí:

  1. Bublající pramínek: zaměřte se na stránku Bublající pramínek – cviky pro chodidla
  2. Vyrovnání páteře: pokud jste se tomu ještě nevěnovali, udělejte to nyní
  3. Základní postoje v Taiji: naučte všechny postoje: kůň, střelec, kočka
  4. Naučte se pohyb kolem tří os – především OSU VODY ve všech postojích
  5. Můžete zkusit i nácvik vykročení a nácvik pohybové smyčky. Dbejte instrukcí, abyste si nepřetížili kolena.

4) Pohyb celého těla

Jakmile zvládnete předchozí témata, zaměřte se na rozvoj pohybu celého těla. Doporučuji začít stránkou Pohybové smyčky – celé tělo. Později se můžete věnovat i cvičení Medvěd, které vyžaduje správné zvládnutí přenosu váhy. V naší škole se této dovednosti věnujeme velmi detailně, jde o důležitou techniku.

Sestavy

I chin ching – propojení dechu s pohybem

  • Tuto sestavu lze cvičit vsedě nebo ve vysokém či nízkém postoji.

Výuková videa sólové sestavy – formy

  • Máte-li zakoupený základní vstup do webu, můžete se z videí učit celou první část sólové sestavy – forma.
  • Další části formy, bojové aplikace, párové sestavy a cvičení se zbraněmi jsou součástí neomezeného vstupu do webu.

Informace o Taiji

Vhledy do Taiji podává sekce Informace o Taiji. Doporučuji především:

  1. Princip Taiji
  2. Úrovně Principu Taiji
  3. Vnitřní síla Jing – najdete tam popis druhů síly Jing. Nás zajímá především Kulatost – Pengjing, měkká síla Vlny – Tingjing a kroutivá síla Rotace – Chansijing.
  4. Bojové myšlenky v Taiji

Další tipy ke studiu

Lekce s příběhem – zábavná a inspirativní forma studia

Cvičení ve dvojicích

  • Nácviky ve dvojicích dodávají cvičení nový rozměr. Pro jejich zvládnutí jsou však nutné prezenční lekce.

Sociální sítě

Obsah webu i studijní části vytvářím a rozvíjím od roku 2009. Přeji vám příjemné studium, MgA. Vlasta Pechová