„Třináct bojových myšlenek by nemělo být podceňováno. Jejich síla je ukryta v bocích.“ – Klasické texty

13 bojových myšlenek

K bojovému aspektu Taiji (Tai chi) patří bojové myšlenky, bez kterých by toto umění nebylo úplné. Bojové umění Taiji stylu Yang historicky spojuje Princip taiji se třinácti bojovými myšlenkami Šaolinu. Osm z nich odkazuje na techniky rukou, dalších pět jsou směry zahrnující nohy. Bojové myšlenky rukou a nohou jsou ve vzájemném propojení. Každou techniku rukou lze tedy provést ve všech pěti směrech.

5 směrů = pohyby nohou

  • 1) směr vpřed, 2) směr vzad, 3) otočení vpravo, 4) otočení vlevo, 5) setrvání na místě (středová rovnováha)

8 pozic trigramů = techniky rukou

  • Pro komplexnost bojových myšlenek mluvíme o 8 kategoriích, do kterých bojové myšlenky rozdělujeme. Tyto kategorie rozvádíme níže na stránce.

Taijipodlupou.cz - bojová myšlenka Rozdělení v podání Mistra Taiji - Roberta AmackeraBojová myšlenka „Rozdělení“
R. Amacker a A. Avanesova

8 pozic trigramů

Znak vnitřních bojových umění

Znakem vnitřních bojových umění je monáda s osmi trigramy. Z těchto trigramů vychází Taiji i další vnitřní bojová umění.

Trigramy znázorňují bojové myšlenky – kategorie, do kterých dělíme bojové techniky rukou. Symbolizují také myšlenky filozofické, číslice, zeměpisné směry, pocity a různé fyzikální projevy. Monáda představuje neustálou změnu Principu taiji.

Klasický text nahoře na stránce říká, že síla bojových myšlenek vychází od boků. Efektivita totiž nezávisí na síle paží. Odvíjí se od dovednosti využívat pohyby boků ve spojení s pohyby nohou a rotací kolem svého centra. Bojové myšlenky jsou přítomné v sólové sestavě i v párových sestavách Taiji.

Názvy 8 pozic trigramů – 8 kategorií bojových technik

Odkazy vedou k detailním popisům technik, videím a návodům. Protože se jedná o pokročilé techniky, jsou určeny pro naše žáky, kteří mají předplacený NEOMEZENÝ vstup ke studijním materiálům a dané techniky se učí pod odborným dohledem.