„Třináct bojových myšlenek by nemělo být podceňováno. Jejich síla je ukryta v bocích.“ – Klasické texty

13 bojových myšlenek

K bojovému aspektu Taiji (Tai chi) patří bojové myšlenky, bez kterých by toto umění bylo neúplné. Bojové umění Taiji stylu Yang historicky spojuje Princip taiji se třinácti bojovými myšlenkami šaolinu. Osm z nich odkazuje na techniky rukou, dalších pět jsou směry zahrnující nohy. Bojové myšlenky rukou a nohou jsou ve vzájemném propojení. Každou techniku rukou lze tedy provést ve všech pěti směrech.

5 směrů = pohyby nohou

1) směr vpřed, 2) směr vzad, 3) otočení vpravo, 4) otočení vlevo, 5) setrvání na místě (středová rovnováha)

8 pozic trigramů = 8 technik rukou

Taijipodlupou.cz - bojová myšlenka Rozdělení v podání Mistra Taiji - Roberta AmackeraBojová myšlenka „Rozdělení“
R. Amacker a A. Avanesova

Trigramy

Znak vnitřních bojových umění

Taiji patří k vnitřním bojovým uměním. Jejich znakem je monáda s osmi trigramy. Monáda představuje neustálou změnu Principu taiji. Trigramy znázorňují bojové myšlenky – techniky rukou. Symbolizují také myšlenky filozofické, číslice, zeměpisné směry, pocity a různé fyzikální projevy.

Klasický text nahoře na stránce říká, že síla bojových myšlenek vychází od boků. Efektivita totiž nezávisí na síle paží. Odvíjí se od dovednosti využívat pohyby boků ve spojení s pohyby nohou a rotací kolem svého centra. Bojové myšlenky jsou v sólové sestavě i v párových sestavách Taiji. Představujeme si je při cvičení ve dvojicích.

Zaujaly vás bojové myšlenky?

V individuální lekci anebo v kurzech vám je představím.