„Třináct bojových myšlenek by nemělo být podceňováno. Jejich síla je ukryta v bocích.“ – Klasické texty

K bojovému aspektu Taiji (Tai chi) patří bojové myšlenky. Bez nich by toto umění bylo neúplné. V Taiji stylu Yang je Princip taiji spojen se třinácti kategoriemi bojových myšlenek Šaolinu. Osm z nich odkazuje na techniky rukou, dalších pět jsou směry zahrnující nohy. Bojové techniky rukou a nohou jsou ve vzájemném propojení. Každou techniku rukou lze provést ve všech směrech.

5 směrů = pohyby nohou

  • 1) směr vpřed, 2) směr vzad, 3) otočení vpravo, 4) otočení vlevo, 5) setrvání na místě (středová rovnováha)

8 pozic trigramů = techniky rukou

  • Techniky rukou jsou bojové myšlenky, které třídíme do 8 kategorií.

Taijipodlupou.cz - bojová myšlenka Rozdělení v podání Mistra Taiji - Roberta Amackera„Rozdělení“ – R. Amacker, A. Popova

8 pozic trigramů

Znakem vnitřních bojových umění je monáda s osmi trigramy. Z těchto trigramů vychází Taiji i další vnitřní bojová umění.

Trigramy znázorňují bojové myšlenky – kategorie, do kterých dělíme bojové techniky rukou. Symbolizují také myšlenky filozofické, číslice, zeměpisné směry, pocity a různé fyzikální projevy. Monáda představuje neustálou změnu Principu taiji.

Klasický text nahoře na stránce říká, že síla bojových myšlenek vychází od boků. Efektivita totiž nezávisí na síle paží. Odvíjí se od dovednosti využívat pohyby boků ve spojení s pohyby nohou a rotací kolem svého centra. Bojové myšlenky jsou přítomné v sólové sestavě i v párových sestavách Taiji.

8 pozic trigramů – kategorie bojových technik

Odkazy v tabulce vedou k detailním návodům, popisům technik a videím. Tyto bojové techniky jsou určeny výhradně pro naše žáky (registrované uživatele webu s neomezeným vstupem), kteří se vše učí pod odborným dohledem.

český název anglický název čínský název zeměpisný směr
Odpružení / Odražení Ward off Peng hlavní směr
Svinutí / Srolování Roll back Lu hlavní směr
Stisknutí / Stlačení Press Ji hlavní směr
Zatlačení / Strčení Push An hlavní směr
Tah / Zatažení Pull Cai šikmý směr
Rozdělení / Sek Split Lie šikmý směr
Loket Elbow Zhou šikmý směr
Rameno Shoulder Kao šikmý směr