Vnitřní síla Jing

Vnitřní síla Jing2020-10-06T10:45:30+00:00

„Až porozumíš vnitřní síle Jing, pak s každým dalším cvičením budou růst i tvé znalosti.“ – Klasické texty

Druhy vnitřní síly Jing

Druhy vnitřní síly Jing

V Taiji se učíme pohybovat měkce a jako vlna/vibrace. Tento druh síly nazýváme vnitřní síla Jing (Chin, Ting). Její název prý vyjadřuje zvuk zvonu, který by rozvibrován úderem.

Síla Jing vzniká při harmonickém pohybu celého těla, kdy se jednotlivé části těla pohybují v dynamickém řetězci. Síla Jing vychází z uvolněnosti a měkkosti. Není závislá na velikosti a síle jednotlivých svalů. Naopak, příliš velké a ztuhlé svaly jí brání v projevu. Práce se sílou Jing a její kultivace se pozitivně odráží ve zdravotní, duševní i bojové rovině.

Projevy síly Jing

Vnitřní síla Jing má mnoho podob a názvů. Její projevy se přirovnávají například k vlnám, vibracím, kulatosti, vývrtce nebo pružině. Manifestace vnitřní síly Jing bývá značně překvapivá a nezasvěcenému divákovi navozuje pocit magična nebo podivného triku. Nejedná se ale o žádnou nadpřirozenou sílu ani trik. Je to technika dosažená trpělivým tréninkem.

Video: technika „discharge“

Komentář k videu

V podání Roberta Amackera vidíte užití vnitřní síly Jing. Jedná se o techniku „discharge“. Základem je svést oponentovu sílu do svých chodidel a poté mu jí vrátit zpět. Aby technika mohla být předvedena, je nutné, aby oba hráči měli vysokou úroveň dovedností. V opačném případě by vzniklá síla oponenta zranila. Nedošlo by tedy k jeho odhození, ale k jeho zranění.

Vizuálně technika „discharge“ působí měkce a nenásilně. Vidíte projev vnitřní síly v podobě měkké vibrace a ne silového odhazování! Pokud byste však byli na místě oponenta, vnímali byste tuto sílu jako velmi účinnou.

Co vede k těmto dovednostem? Je to především práce nohou a užití vnitřního pohybu.

Níže uvedené články jsou pouze pro registrované uživatele webu.

Druhy vnitřní síly Jing

Tato stránka je přístupná pouze registrovaným uživatelům webu. Úvodem k tomuto tématu je stránka Vnitřní síla Jing. Druhy vnitřní síly Jing Některé projevy (druhy) síly Jing je možné rozvíjet pouze ve formě, jiné pouze při cvičení ve dvojicích. Ve

Chansijing – vnitřní rotační pohyb

Stránka je přístupná pouze registrovaným uživatelům webu. Úvodem k tomuto tématu jsou stránky Vnitřní síla Jing a Vnitřní pohyb. Nácvik Chansijing Vnitřní síla Chansijing je jedním z projevů vnitřní síly Jing. V začátečnických kurzech si Chansijing vysvětlujeme pod pojmem

Přejít nahoru