Vnitřní síla Jing2021-03-27T18:44:03+00:00

„Až porozumíš vnitřní síle Jing, pak s každým dalším cvičením budou růst i tvé znalosti.“ – Klasické texty

V Taiji se učíme pohybovat měkce a jako vlna/vibrace. Tento druh síly nazýváme vnitřní síla Jing (Chin, Ting). Její název prý vyjadřuje zvuk zvonu, který je rozvibrován úderem. Síla Jing vzniká při harmonickém pohybu celého těla. Jednotlivé části těla se pohybují plynule v dynamickém řetězci. Pohyb prochází skrze nohy a je rozváděn vyrovnanou páteří až do vrcholku hlavy a pažemi až do konečků prstů.

Druhy síly Jing

Vnitřní síla Jing vychází z uvolněnosti a měkkosti. Není závislá na velikosti či síle jednotlivých svalů. Naopak, příliš velké a ztuhlé svaly jí brání v projevu. Síla Jing má mnoho podob a názvů. Přirovnáváme ji například k vlnám, vibracím, kulatosti, vývrtce nebo pružině. Manifestace této síly bývá značně překvapivá a nezasvěcenému divákovi navozuje pocit magična nebo podivného triku. Nejedná se ale o žádnou nadpřirozenou sílu ani trik. Je to technika dosažená trpělivým tréninkem.

Nácvik a účinky

Při nácviku a kultivaci vnitřní síly Jing se zbavujeme napětí. Hledáme vlny, které rytmicky procházejí tělem. Vnímáme střed svého těla a křivky, po kterých se pohybujeme. Toto cvičení plné prožitku má pozitivní vliv na psychické i duševní zdraví. Je současně i obrovským bojovým potenciálem Taiji.

Chcete to zkusit?

Druhy vnitřní síly Jing a její nácvik vám mohu představit v individuální lekci.

Video: technika „discharge“

Komentář k videu

V podání Roberta Amackera na videu vidíte jeden z projevů vnitřní síly Jing. Jedná se o techniku „discharge“. Ale pozor, nejde tu o konečný cíl v Taiji, ale „pouze“ o předvedení kvalitní techniky ústící k dalším dovednostem.

Základem techniky „discharge“ je svedení oponentovy síly do svých chodidel a její navrácení zpět. Tato technika vyžaduje vysokou úroveň dovedností u obou hráčů. V opačném případě by vzniklá síla namísto odhození oponenta zranila.

Vnitřní síla se projevuje v podobě měkké vibrace a ne silového odhazování! Pokud však budete na místě oponenta, budete ji vnímat jako velmi účinnou.

Co vede k těmto dovednostem? Je to především práce nohou, užití vnitřního pohybu a práce s Principem taiji.

Níže uvedené články jsou pouze pro registrované uživatele webu.

Druhy vnitřní síly Jing

Tato stránka je přístupná pouze registrovaným uživatelům webu. Úvodem k tomuto tématu je stránka Vnitřní síla Jing. Druhy vnitřní síly Jing Některé projevy (druhy) síly Jing je možné rozvíjet pouze ve formě, jiné pouze při cvičení ve dvojicích.

Tingjing – uvolněnost, měkkost, vlna

Stránka je přístupná pouze registrovaným uživatelům webu. Úvodem k tomuto tématu je stránka Vnitřní síla Jing. Tingjing je jedním z druhů vnitřní síly Jing. Je to kvalita pohybu, kdy je tělo uvolněné a můžou jím procházet rytmické vlny. Tuto

Chansijing – vnitřní rotační pohyb

Stránka je přístupná pouze registrovaným uživatelům webu. Úvodem k tomuto tématu jsou stránky Vnitřní síla Jing a Vnitřní pohyb. Nácvik Chansijing Vnitřní síla Chansijing je jedním z projevů vnitřní síly Jing. V začátečnických kurzech si Chansijing vysvětlujeme pod pojmem

Přejít nahoru