Vnitřní síla Jing

Vnitřní síla Jing2022-09-24T19:03:15+02:00

„Až porozumíš vnitřní síle Jing, pak s každým dalším cvičením budou růst i tvé znalosti.“ – Klasické texty

V Taiji se učíme pohybovat plynule a jako vlna. Rozvíjíme tím vnitřní sílu Jing (Chin, Ting). Její název prý vyjadřuje zvuk zvonu, který je rozvibrován úderem.

Síla Jing vychází ze souhry celého těla, uvolněnosti a měkkosti. To jsou atributy vnitřních bojových umění. Vnitřní síla není závislá na velikosti svalů či hrubé síle. Naopak, příliš velké a ztuhlé svaly brání v jejím nácviku a projevu. Vrcholem kultivace vnitřní síly v Taiji (Tai chi) je Sanshou sestavaManifestace síly Jing je překvapivá. Není to ale žádný trik. Je to technika dosažená trpělivým tréninkem. Na videu vidíte jeden z projevů vnitřní síly Jing při cvičení ve dvojicích.

Druhy síly Jing

Síla Jing vzniká při harmonickém pohybu celého těla. Jednotlivé části těla se pohybují v dynamickém řetězci. Pohyb prochází skrze nohy, je rozváděn vyrovnanou páteří do vrcholku hlavy a pažemi až do konečků prstů. Síla Jing má mnoho podob a názvů. Přirovnáváme ji např. k vlnám, vibracím, kulatosti, vývrtce či pružině. Zde jsou projevy síly Jing důležité pro studium Taiji:

Rotace – Chansijing

Tento druh síly rozvíjíme v pažích a nohách, kdy uplatňujeme tzv. vnitřní pohyb.
Registrovaní uživatelé webu – Chansijing

Kulatost – Pengjing

Tuto sílu spojujeme s pohybem kolem svého centra současně s vnímáním sférického pohybu.
Registrovaní uživatelé webu – Pengjing

Vlna – Tingjing

Při vlnivé síle se části těla pohybují v rytmickém propojení, vzniká pohyb celého těla.
Registrovaní uživatelé webu – Tingjing

Nácvik vnitřní síly Jing

Při nácviku a kultivaci vnitřní síly Jing se zbavujeme napětí. Tomu se učíme ve formě i v párových cvičeních. Takové cvičení má pozitivní vliv na fyzické i duševní zdraví. Současně je i obrovským bojovým potenciálem Taiji.

Články pro registrované uživatele webu – ZÁKLADNÍ nebo NEOMEZENÝ vstup:

Druhy vnitřní síly Jing

Tato stránka je přístupná pouze registrovaným uživatelům webu. Úvodem k tomuto tématu je stránka Vnitřní síla Jing. Druhy vnitřní síly Jing Některé projevy (druhy) síly Jing je možné rozvíjet pouze ve formě, jiné pouze při cvičení ve dvojicích.

Tingjing – uvolněnost, měkkost, vlna

Stránka je přístupná pouze registrovaným uživatelům webu. Úvodem k tomuto tématu je stránka Vnitřní síla Jing. Tingjing je jedním z druhů vnitřní síly Jing. Je to kvalita pohybu, kdy uvolněným tělem prochází rytmické vlny. Učíme se tomu ve

Pengjing – „kulatost“

Tato stránka je přístupná pouze registrovaným uživatelům webu. Úvodem k tomuto tématu je stránka Vnitřní síla Jing. Jednou z bojových myšlenek Taiji je myšlenka Ward off. Toto slovo se obvykle překládá jako Odpružení, v čínské terminologii se používá výraz Peng. Slovem Peng rovněž

Chansijing – vnitřní rotační pohyb

Stránka je přístupná pouze registrovaným uživatelům webu. Úvodem k tomuto tématu jsou stránky Vnitřní síla Jing a Vnitřní pohyb. Nácvik Chansijing Vnitřní síla Chansijing je jedním z projevů vnitřní síly Jing. V začátečnických kurzech si Chansijing vysvětlujeme pod

Přejít nahoru