Vnitřní síla Jing

Vnitřní síla Jing2020-11-04T14:42:46+00:00

„Až porozumíš vnitřní síle Jing, pak s každým dalším cvičením budou růst i tvé znalosti.“ – Klasické texty

Druhy vnitřní síly Jing

Druhy vnitřní síly Jing

V Taiji se učíme pohybovat měkce a jako vlna/vibrace. Tento druh síly nazýváme vnitřní síla Jing (Chin, Ting). Její název prý vyjadřuje zvuk zvonu, který je rozvibrován úderem.

Síla Jing vzniká při harmonickém pohybu celého těla. Jednotlivé části těla se pohybují plynule v dynamickém řetězci. Pohyb prochází skrze nohy a je rozváděn vyrovnanou páteří až do vrcholku hlavy a pažemi až do konečků prstů. Síla Jing vychází z uvolněnosti a měkkosti. Není závislá na velikosti či síle jednotlivých svalů. Naopak, příliš velké a ztuhlé svaly jí brání v projevu. Při nácviku a kultivaci vnitřní síly Jing se zbavujeme napětí. Hledáme vlny, které rytmicky prochází tělem. Takové cvičení má pozitivní vliv na psychické i duševní zdraví. Je současně i obrovským bojovým potenciálem v Taiji.

Druhy síly Jing

Vnitřní síla Jing má mnoho podob a názvů. Přirovnáváme ji například k vlnám, vibracím, kulatosti, vývrtce nebo pružině. Manifestace vnitřní síly Jing bývá značně překvapivá a nezasvěcenému divákovi navozuje pocit magična nebo podivného triku. Nejedná se ale o žádnou nadpřirozenou sílu ani trik. Je to technika dosažená trpělivým tréninkem.

Video: technika „discharge“

Komentář k videu

V podání Roberta Amackera na videu vidíte jeden z projevů vnitřní síly Jing. Jedná se o techniku „discharge“. Ale pozor, nejde tu o konečný cíl v Taiji, ale „pouze“ o předvedení kvalitní techniky ústící k dalším dovednostem.

Základem techniky „discharge“ je svedení oponentovy síly do svých chodidel a její navrácení zpět. Aby technika mohla být předvedena, musí mít oba hráči vysokou úroveň dovedností. V opačném případě by totiž vzniklá síla namísto odhození oponenta zranila.

Všimněte si, že technika působí měkce a nenásilně. Vidíte totiž projev vnitřní síly v podobě měkké vibrace a ne silového odhazování! Pokud byste však byli na místě oponenta, vnímali byste tuto sílu jako velmi účinnou.

Co vede k těmto dovednostem? Je to především práce nohou, užití vnitřního pohybu a práce s Princpipem taiji.

Níže uvedené články jsou pouze pro registrované uživatele webu.

Druhy vnitřní síly Jing

Tato stránka je přístupná pouze registrovaným uživatelům webu. Úvodem k tomuto tématu je stránka Vnitřní síla Jing. Druhy vnitřní síly Jing Některé projevy (druhy) síly Jing je možné rozvíjet pouze ve formě, jiné pouze při cvičení ve dvojicích. Ve

Chansijing – vnitřní rotační pohyb

Stránka je přístupná pouze registrovaným uživatelům webu. Úvodem k tomuto tématu jsou stránky Vnitřní síla Jing a Vnitřní pohyb. Nácvik Chansijing Vnitřní síla Chansijing je jedním z projevů vnitřní síly Jing. V začátečnických kurzech si Chansijing vysvětlujeme pod pojmem

Přejít nahoru