Vnitřní síla Jing2021-05-09T06:55:32+02:00

„Až porozumíš vnitřní síle Jing, pak s každým dalším cvičením budou růst i tvé znalosti.“ – Klasické texty

V Taiji se učíme pohybovat měkce a jako vlna/vibrace. Tento druh síly nazýváme vnitřní síla Jing (Chin, Ting). Její název prý vyjadřuje zvuk zvonu, který je rozvibrován úderem.

Síla Jing vzniká při harmonickém pohybu celého těla. Jednotlivé části těla se pohybují plynule v dynamickém řetězci. Pohyb prochází skrze nohy a je rozváděn vyrovnanou páteří až do vrcholku hlavy a pažemi až do konečků prstů.

Na videu vidíte jeden z projevů vnitřní síly Jing, který kultivujeme při cvičení Taiji ve dvojicích. Jedná se o techniku „discharge“.

Druhy síly Jing

Vnitřní síla Jing vychází z uvolněnosti a měkkosti. Není závislá na velikosti či síle jednotlivých svalů. Naopak, příliš velké a ztuhlé svaly jí brání v projevu. Síla Jing má mnoho podob a názvů. Přirovnáváme ji například k vlnám, vibracím, kulatosti, vývrtce nebo pružině.

Manifestace této síly bývá značně překvapivá a nezasvěcenému divákovi navozuje pocit magična nebo podivného triku. Nejedná se ale o žádnou nadpřirozenou sílu ani trik. Je to technika dosažená trpělivým tréninkem.

Nácvik a účinky

Při nácviku a kultivaci vnitřní síly Jing se zbavujeme napětí. Takové cvičení má pozitivní vliv na psychické i duševní zdraví. Současně je i obrovským bojovým potenciálem Taiji.

Chcete to zkusit?

Druhy vnitřní síly Jing a její nácvik vám mohu představit v individuální lekci.

Níže uvedené články jsou pouze pro registrované uživatele webu.

Druhy vnitřní síly Jing

Tato stránka je přístupná pouze registrovaným uživatelům webu. Úvodem k tomuto tématu je stránka Vnitřní síla Jing. Druhy vnitřní síly Jing Některé projevy (druhy) síly Jing je možné rozvíjet pouze ve formě, jiné pouze při cvičení ve dvojicích. Ve

Tingjing – uvolněnost, měkkost, vlna

Stránka je přístupná pouze registrovaným uživatelům webu. Úvodem k tomuto tématu je stránka Vnitřní síla Jing. Tingjing je jedním z druhů vnitřní síly Jing. Je to kvalita pohybu, kdy je tělo uvolněné a můžou jím procházet rytmické vlny. Tuto

Pengjing – „kulatost“

Tato stránka je přístupná pouze registrovaným uživatelům webu. Úvodem k tomuto tématu je stránka Vnitřní síla Jing. Jednou z bojových myšlenek Taiji (Tai chi) je myšlenka označovaná slovem Peng. V případě bojové myšlenky se toto slovo obvykle překládá jako Odpružení. Slovem Peng rovněž

Chansijing – vnitřní rotační pohyb

Stránka je přístupná pouze registrovaným uživatelům webu. Úvodem k tomuto tématu jsou stránky Vnitřní síla Jing a Vnitřní pohyb. Nácvik Chansijing Vnitřní síla Chansijing je jedním z projevů vnitřní síly Jing. V začátečnických kurzech si Chansijing vysvětlujeme pod

Přejít nahoru