„Seznámením se správným dotekem postupně porozumíš vnitřní síle Jing. Pochopením této síly dosáhneš moudrosti.“ – Klasické texty

Cvičení ve dvojicích je nepostradatelnou součástí výcviku Taiji (Tai chi). Při takovém cvičení procítíte aspekty pohybu, na které nestačí pouhý výklad, četba nebo videa. Jejich pochopením budete hlouběji vnímat i nácvik sólové sestavy – formy.

Správně vedený výcvik ve dvojicích respektuje kondici cvičenců. Efektivně spolupracujeme při nacvičování Principu taiji, nácviku bojových myšlenek a rozvoji vnitřní síly Jing. Vyšších úrovní dovedností dosahujeme skrze spolupráci, ne pouze přes výhru a prohru. Takové kooperativní a zdravé cvičení má pozitivní vliv na lidský organismus i psychiku.

Posloupnost výcviku

V naší škole procvičujeme nácviky ve dvojicích, kdy se soustředíme na různé aspekty pohybu. Uvědomíme si tak význam vyrovnané páteře, pohybu kolem svého centra, proč je nutné cvičit nohy, co je rytmus a pohyb celého těla. K výcviku patří i procítění různých druhů vnitřní síly Jing.

Párové sestavy – přehled párových sestav

Cvičení ve dvojicích probíhá nejprve s omezeným množstvím bojových myšlenek, později jich zařazujeme více. Stejně tak u párových sestav začínáme se základním Tuishou. Postupně přidáváme sestavy se složitějšími požadavky – Penglujian, Tři kroky a Dalu. Výcvik završuje dynamická sestava Sanshou.

Konečným cílem Taiji není jen znalost sestav. Je to schopnost umět se nakonec od sestav oprostit a reagovat na oponenta spontánně, aniž bychom předem tušili, jaký bude jeho další pohyb. Sestavy jsou cestou, která vás k takovému cíli může dovést.

Cvičení ve dvojicích

Cvičení ve dvojicích učím ve svých kurzech nebo i v individuálních lekcích.