Tato videa vznikla na jaře 2020 v rámci projektu TIME outDOOR – cvičení s prvky Taiji (Tai chi) zdarma. Za podpory MČ Praha 4 je vytvořila MgA. Vlasta Pechová jako příspěvek ke zdraví těla i mysli v náročném období. Od roku 2025 mají videa nový zvuk, jejich obsah zůstal zachován.

Máte k dispozici 6 videí, každé v délce 12-15 minut. Během nich se nejen protáhnete a rozcvičíte, ale také se seznámíte se základními technikami Taiji. Hlubší vhled do technik najdete vždy ve druhé polovině videa. Cviky jsou vhodné pro všechny věkové kategorie. Byly navrženy tak, aby je zvládly i starší generace. Pokud máte zájem se o Taiji dozvědět více a naučit se jeho základy, navštivte sekce Videokurzy Taiji a Základy pohybu. Přehled prezenčních lekcí najdete na stránce Taiji pro začátečníky.

Od chodidel k vlně páteří (1/6)

V první polovině videa se rozcvičíte. Ve druhé polovině si vyzkoušíte vlnu páteří, která je příjemnou součástí rozcvičení v Taiji. Protože vlna páteří začíná od nohou, naučíte se do pohybu zapojit i kotníky. Pohyb kotníků a nohou je důležitý pro všechny cviky Taiji, protože ovlivňuje pohyb celého těla.

Kruhy a rotace (2/6)

Začneme jednoduchými krouživými pohyby. Po rozcvičení přejdeme k rotacím paží, tzv. vnitřnímu pohybu. Právě ten je v Taiji spojen s ozdravnými i bojovými aspekty.
Pokud vás vnitřní pohyb zaujal, přečtěte si k němu více.

Pohyb a dech (3/6)

Ve videu se věnujeme práci s dechem. Dech lze podpořit pohybem nebo dotekem. Dotek vám pomůže lépe vnímat místo, do kterého dýcháte. V závěru videa si shrneme hlavní požadavky na dýchání v Taiji. Zaujalo vás cvičení a práce s dechem? Podívejte se na tuto dechovou sestavu.

Páteř – osa těla (4/6)

V tomto videu se nejprve zaměříme na uvolnění a protažení šíjových svalů. Ve druhé polovině si ukážeme, jak vyrovnat páteř. Správné držení páteře je klíčové při jakémkoli pohybu v Taiji. Vyrovnání páteře nacvičujeme vestoje a uplatňujeme ho i ve statické meditaci.

První krok (5/6)

Poté, co rozcvičíte nohy, se zaměříme na rovnováhu a nácvik vykročení. Při vykročení by měla váha zůstávat v bublajícím pramínku a koleno být v linii nad chodidlem. Takové vykročení pomáhá zpevnit tělo, zpřesnit práci svalů a zlepšit koordinaci.

Pohyb celého těla (6/6)

Poslední video v této sérii propojuje některé znalosti z předchozích dílů. Objasňuje propojení nohou s celkovým pohybem těla v Taiji. Při pohybu by se mělo hýbat celé tělo v přirozeném rytmu. Ve videu se dozvíte, co to znamená a jak toho dosáhnout.

  • Důležité upozornění: Informace na tomto webu slouží výhradně ke studijním účelům a nenahrazují lékařskou ani jinou odbornou péči. Pokud máte zdravotní obtíže nebo si nejste jistí vhodností cvičení, doporučujeme konzultaci s vaším lékařem. Autorka textů a videí nenese odpovědnost za nesprávné provádění cvičení ani případná zranění. Předpokládá, že každý uživatel přistupuje ke cvičení s vědomím vlastní odpovědnosti, naslouchá svému tělu a cvičí bezpečně. Nejste si jistí správným provedením pohybu nebo při cvičení cítíte nepříjemné pocity či bolest? Můžete si domluvit individuální lekci nebo konzultaci.