Cvičte a učte se s videi zdarma! Pro zachování zdravého ducha a silné mysli v době koronavirové připravila MgA. Vlasta Pechová ve spolupráci s MČ Praha 4 online cvičení s prvky Taiji (Tai chi). Videa vznikla na jaře 2020 pro TIME outDOOR – cvičení s prvky Taiji ZDARMA.
Informace k videím
- K dispozici máte 6 videí. Každé je dlouhé cca 15 minut.
- Cviky ve videích jsou zvoleny tak, aby je zvládly i starší generace.
- Není třeba karimatek ani složitých cvičebních pomůcek.
- Během videa se rozcvičíte a pokaždé se naučíte i jednu techniku, která patří k důležitým základům pro pochopení Taiji.
- Teorii a hlubší vhled do technik najdete vždy ve druhé části videa.
- Ke každému videu je text s odkazy pro další studium.
Líbí se vám tato videa?
Napište MgA. Vlastě Pechové na info@taijipodlupou.cz
Úvodní slovo
Od chodidel k vlně páteří (1/6)
V první polovině videa se rozcvičíte. Ve druhé polovině videa si zkusíte vlnu páteří, která patří k příjemnému rozcvičení v Taiji. Protože vlna páteří začíná od nohu, naučíte se do pohybu zapojit i kotníky. Pohyby kotníků a nohou jsou důležité pro všechny cviky Taiji, týkají se pohybu celého těla.
Kruhy a rotace (2/6)
Začneme jednoduchými krouživými pohyby. Po rozcvičení přejdeme k rotacím paží, k tzv. vnitřnímu pohybu. Právě takový pohyb je v Taiji spojen s ozdravnými i bojovými aspekty.
Pokud vás vnitřní pohyb zaujal, přečtěte si k němu více.
Pohyb a dech (3/6)
Ve videu se věnujeme práci s dechem. Dech lze podpořit pohybem, nebo i dotekem. Dotek vám umožní lépe vnímat místo, do kterého dýcháte. V závěru videa si řekneme, jaké jsou hlavní požadavky dýchání v Taiji. Zaujalo vás cvičení a práce s dechem? Podívejte se na tuto dechovou sestavu, kterou obvykle učím na cvičení zdarma.
Páteř – osa těla (4/6)
V tomto videu se nejprve věnujeme uvolnění a protažení šíjových svalů. Ve druhé polovině videa si ukazujeme, jak vyrovnat páteř. Rovná páteř je důležitá při jakémkoli pohybu Taiji. Vyrovnání páteře nacvičujeme vestoje a praktikujeme i ve statické meditaci. Pro další informace navštivte stránku Páteř při cvičení Taiji.
První krok (5/6)
Poté, co rozcvičíte své nohy, se budeme věnovat rovnováze a nácviku vykročení. Během vykročení má váha zůstávat v bublajícím pramínku a koleno v linii nad chodidlem. Takové vykročení vede ke zpevnění těla a přesnější práci svalů a koordinaci.
Pohyb celého těla (6/6)
Poslední video v této sérii propojuje některé znalosti získané z předchozích dílů. Objasňuje pohyby nohou, které jsou spojeny s pohybem celého těla v Taiji. Během pohybu by se měla hýbat každá část našeho těla v přirozeném rytmu. Video napoví, co to znamená a jak toho dosáhnut.