„Ačkoli existuje obrovské množství proměn, princip, který je prostupuje, je pouze jeden.“ – Klasické texty

Bojové umění Taiji (Tai chi), stejně jako taoistická filozofie, vychází z univerzálního konceptu. Tento koncept vnímá svět jako neustálý vztah dvou protikladných sil – jinu a jangu, prázdnoty a plnosti, ústupu a doplnění, noci a dne. Tento princip nazýváme Principem taiji.

Princip taiji: monáda

Princip taiji vychází ze staletých pozorování a zkušeností čínské kultury. Umožňuje nám analyzovat jakýkoli jev, ať už v přírodě, každodenním životě nebo bojovém umění. V Taiji považujeme tento princip za civilní aspekt. Sám o sobě nemá bojový charakter. Ten získává až ve spojení se šaolinskými bojovými myšlenkami, které jsou s Taiji neoddělitelně spjaty.

Aplikace Principu taiji

Princip taiji pomáhá pochopit a rozvíjet pohybový systém Taiji. Využíváme ho například při pohybu kolem centra těla, pohybu se zbraněmi a při cvičení ve dvojicích.

Princip taiji definujeme třemi body

1) Bod ustupující – jin: ustupujeme tam, kde na nás soupeř vyvíjí tlak, čímž neutralizujeme jeho sílu.

2) Bod doplňující – jang: doplňujeme místo, ve kterém soupeřův tlak chybí.

3) Bod centrální: střed, kolem kterého se body ústupu a doplnění otáčejí.

Úrovně Principu taiji

Při cvičení se s Principem taiji seznamujeme postupně. Nejprve se zaměřujeme na jednotlivé úrovně, které se postupně propojí. Jakmile začneme vnímat dynamiku pohybu, objevíme skutečnou čistotu tohoto principu. Více informací najdete na stránce Úrovně Principu taiji.