Vnější a vnitřní pohyb v Taiji

Vnější a vnitřní pohyb v Taiji2025-03-03T09:04:57+01:00

„Sílu Jing uváděj do pohybu stejně, jako bys odvíjel hedvábí z kokonu.“ – Klasické texty

Podobně jako v kinematice tělesa rozlišujeme v Taiji (Tai chi) vnější a vnitřní pohyb. Oba typy pohybu jsou při cvičení důležité, ale v Taiji se zaměřujeme především na vnitřní pohyb. Má stěžejní roli jak v bojovém, tak ve zdravotním aspektu. Vnitřní pohyb v Taiji, známý jako Chansijing, je jedním z projevů vnitřní síly Jing. Díky své plynulosti a spirálovitému charakteru se často označuje jako navíjení hedvábí.

Vnější a vnitřní pohyb

Vnější pohyb je snadno viditelný. Zahrnuje lineární přesun těla nebo jeho částí prostorem, například krok, unožení či kop.

Vnitřní pohyb je rotační. Jde o otáčení částí těla kolem jejich osy, například rotaci paží nebo nohou. V Taiji tento princip znamená rotaci horních a dolních končetin, kdy centrem rotace jsou osy končetin.

Začátečníci se nejprve učí vnitřní pohyb samostatně – zvlášť při práci s pažemi a zvlášť při pohybech nohou. Postupně pak pohyby nohou a paží propojí v harmonický pohyb celého těla.

Kultivace pohybu

Spojení vnějšího a vnitřního pohybu rozvíjíme nejen v sólové sestavě (formě), ale i v párových sestavách.

Veřejně přístupné články:

Navíjení hedvábí

Autorka článku: Vlasta Pechová, květen 2024 Poslechněte si audioverzi článku: Pohyby Taiji (Tai chi) v Číně přirovnávali k jim

Články pro registrované uživatele webu – ZÁKLADNÍ nebo NEOMEZENÝ vstup:

Přejít nahoru