Vnější a vnitřní pohyb v Taiji

Vnější a vnitřní pohyb v Taiji2024-05-29T10:40:21+02:00

„Sílu Jing uváděj do pohybu stejně, jako bys odvíjel hedvábí z kokonu.“ – Klasické texty

V Taiji (Tai chi) rozlišujeme pohyb na vnější a vnitřní, podobně jako v kinematice tělesa. Při cvičení uplatňujeme a kombinujeme oba typy pohybu. K důležitému aspektu Taiji patří především pohyb vnitřní. Je významný po bojové i zdravotní stránce.

Vnitřní pohyb, který v Taiji nacvičujeme, se nazývá Chansijing a je jedním z druhů vnitřní síly Jing. Pro svou plynulost a spirálovitost bývá označován jako navíjení hedvábí.

Vnější a vnitřní pohyb

Vnější (posuvný) pohyb je poměrně jednoduchý a viditelný. Při takovém pohybu se tělo či jeho část posouvá lineárně skrze prostor. Patří k němu například unožení, krok nebo kop.

Vnitřní (otáčivý) pohyb je pohyb rotační. Při vnitřním pohybu se tělo či jeho část točí – rotuje. V Taiji takový pohyb znamená rotace horních a dolních končetin, kdy centrem rotací jsou osy končetin. Začátečníci se s takovým pohybem seznamují nejprve na pohybech paží, časem ho rozvíjí i v nohách. Později spojí pohyby nohou a paží v pohyb celého těla.

Kultivace pohybu

Při cvičení Taiji se učíme propojovat vnější a vnitřní pohyb. Všechny vnější pohyby jsou postupně obohacovány o pohyby vnitřní. Postupně dochází k souhře všech částí těla a ke vnímání plynulého pohybu uvnitř celého těla. Takový pohyb a dovednosti kultivujeme v sólové sestavě – formě i v párových sestavách.

Články pro registrované uživatele webu – ZÁKLADNÍ nebo NEOMEZENÝ vstup:

Chansijing – vnitřní rotační pohyb

Stránka je přístupná pouze registrovaným uživatelům webu. Úvodem k tomuto tématu jsou stránky Vnitřní síla Jing a Vnitřní pohyb. Nácvik Chansijing Vnitřní síla Chansijing je jedním z projevů vnitřní síly Jing. V začátečnických kurzech si Chansijing vysvětlujeme pod pojmem vnitřní pohyb,

Příběh 5: Vše se točí

Tento článek je přístupný pouze registrovaným uživatelům webu. Vše se točí Jsme na planetě Zemi již nějakou dobu. No uznejte, nejsme už žádná lidská mrňata. I gravitace tady se dá vydržet. A za tu dobu jsme si nemohli nevšimnout, že když je na obloze ta zářivá

Přejít nahoru