Vnější a vnitřní pohyb v Taiji2021-03-21T21:55:11+00:00

„Sílu Jing uváděj do pohybu stejně, jako bys odvíjel hedvábí z kokonu.“ – Klasické texty

V Taiji rozlišujeme pohyb na vnější a vnitřní, podobně jako v kinematice tělesa. Při cvičení uplatňujeme a kombinujeme oba typy pohybu. K důležitému aspektu Taiji patří především pohyb vnitřní. Je významný po bojové i zdravotní stránce. Odborně se nazývá Chansijing a je jedním z druhů vnitřní síly Jing. Pro svou plynulost si vysloužil označení „navíjení hedvábí“.

Vnější a vnitřní pohyb

Vnější (posuvný) pohyb je poměrně jednoduchý a viditelný. Při takovém pohybu se tělo či jeho část posouvá lineárně skrze prostor. Patří k němu například unožení, krok nebo kop.

Vnitřní (otáčivý) pohyb je pohyb rotační. Při vnitřním pohybu se tělo či jeho část točí – rotuje. V Taiji takový pohyb znamená rotace horních a dolních končetin, kdy centrem rotací jsou osy končetin. Začátečníci se s takovým pohybem seznamují nejprve na pohybech paží, časem ho rozvíjí i v nohách. Později spojí pohyby nohou a paží v pohyb celého těla.

Níže uvedené články jsou pouze pro registrované uživatele webu.

Chansijing – vnitřní rotační pohyb

Stránka je přístupná pouze registrovaným uživatelům webu. Úvodem k tomuto tématu jsou stránky Vnitřní síla Jing a Vnitřní pohyb. Nácvik Chansijing Vnitřní síla Chansijing je jedním z projevů vnitřní síly Jing. V začátečnických kurzech si Chansijing vysvětlujeme pod pojmem vnitřní pohyb.

Příběh 5: Vše se točí

Tento článek je přístupný pouze registrovaným uživatelům webu. Vše se točí Jsme na planetě Zemi již nějakou dobu. No uznejte, nejsme už žádná lidská mrňata. I gravitace tady se dá vydržet. A za tu dobu jsme si nemohli nevšimnout, že když je na obloze ta zářivá

Navíjení hedvábí

S navíjením hedvábí vás můžu podrobně seznámit v individuální lekci, výuku je možné uskutečnit i online.

Přejít nahoru