Vnitřní síla Jing

Vnitřní síla Jing2023-06-01T12:11:38+02:00

„Až porozumíš vnitřní síle Jing, pak s každým dalším cvičením budou růst i tvé znalosti.“ – Klasické texty

V Taiji se učíme pohybovat plynule a jako vlna. Rozvíjíme tím vnitřní sílu Jing (Chin, Ting). Její název vyjadřuje zvuk zvonu, který je rozvibrován úderem.

Síla Jing vychází ze souhry celého těla, z uvolněnosti a měkkosti – atributů vnitřních bojových umění. Není závislá na velikosti svalů či hrubé síle. Naopak, příliš velké a ztuhlé svaly brání nácviku vnitřní síly. Manifestace síly Jing je velmi překvapivá.

Na videu vidíte jeden z nácviků vnitřní síly Jing při cvičení ve dvojicích. Tuto techniku nazýváme Discharge. Registrovaní uživatelé webu, přejděte na stránku Discharge.

Druhy síly Jing

Síla Jing vzniká při harmonickém pohybu celého těla. Jednotlivé části těla se pohybují v dynamickém řetězci. Pohyb prochází přes nohy, je rozváděn vyrovnanou páteří do vrcholku hlavy a pažemi až do konečků prstů. Síla Jing má mnoho podob a názvů. Přirovnáváme ji např. k vlnám, vibracím, kulatosti, vývrtce či pružině. Zde jsou projevy síly Jing důležité pro studium Taiji v naší škole:

Rotace – Chansijing

Tento druh síly rozvíjíme v pažích a nohách, kdy uplatňujeme tzv. vnitřní pohyb.
Registrovaní uživatelé webu – Chansijing

Kulatost – Pengjing

Tuto sílu spojujeme s pohybem kolem svého centra současně s vnímáním sférického pohybu.
Registrovaní uživatelé webu – Pengjing

Vlna – Tingjing

Při vlnivé síle se části těla pohybují v rytmickém propojení, vzniká pohyb celého těla.
Registrovaní uživatelé webu – Tingjing

Nácvik vnitřní síly Jing

Při nácviku a kultivaci vnitřní síly Jing se zbavujeme napětí. Tomu se učíme ve formě i v párových cvičeních. Takové cvičení má pozitivní vliv na fyzické i duševní zdraví. Vrcholem kultivace vnitřní síly v Taiji (Tai chi) je Sanshou sestava.

Články pro registrované uživatele webu – ZÁKLADNÍ nebo NEOMEZENÝ vstup:

Discharge

Tato stránka je přístupná pouze registrovaným uživatelům webu. Úvodem k tomuto tématu je stránka Vnitřní síla Jing. V Taiji (Tai chi) se učíme sílu používat měkce jako vibraci. Jedním z projevů, kdy oba sparingpartneři využívají takový druh síly, je technika Discharge. Její název

Druhy vnitřní síly Jing

Tato stránka je přístupná pouze registrovaným uživatelům webu. Úvodem k tomuto tématu je stránka Vnitřní síla Jing. Druhy vnitřní síly Jing Některé projevy (druhy) síly Jing je možné rozvíjet pouze ve formě, jiné pouze při cvičení ve dvojicích.

Tingjing – uvolněnost, měkkost, vlna

Stránka je přístupná pouze registrovaným uživatelům webu. Úvodem k tomuto tématu je stránka Vnitřní síla Jing. Tingjing je jedním z druhů vnitřní síly Jing. Je to kvalita pohybu, kdy uvolněným tělem prochází rytmické vlny. Učíme se tomu ve

Pengjing – „kulatost“

Tato stránka je přístupná pouze registrovaným uživatelům webu. Úvodem k tomuto tématu je stránka Vnitřní síla Jing. Jednou z bojových myšlenek Taiji je myšlenka Ward off. Toto slovo se obvykle překládá jako Odpružení, v čínské terminologii se používá výraz Peng. Slovem Peng rovněž

Chansijing – vnitřní rotační pohyb

Stránka je přístupná pouze registrovaným uživatelům webu. Úvodem k tomuto tématu jsou stránky Vnitřní síla Jing a Vnitřní pohyb. Nácvik Chansijing Vnitřní síla Chansijing je jedním z projevů vnitřní síly Jing. V začátečnických kurzech si Chansijing vysvětlujeme pod pojmem

Přejít nahoru