Dávní mistři Taiji (Tai chi) sepsali své znalosti do spisů známých jako Klasické texty. Tyto texty popisují bojové techniky Taiji pomocí krátkých metafor a zároveň nabízejí i hlubší filozofické vhledy do běžného života.

Klasické texty vznikaly téměř tisíc let. Nejstarší z nich se pravděpodobně pojí s legendární postavou Zhang San-fenga ze 13. století, který je podle jedné z pověstí považován za zakladatele Taiji. Podle této pověsti pochopil Princip taiji a spojil ho s bojovými myšlenkami.

Bez ohledu na historickou přesnost těchto příběhů zůstává faktem, že Klasické texty definují, co vede k úspěchu v individuálním boji. Upřesňují, jak cvičit a jak Taiji vnímat. Ačkoli je lze chápat i v čistě filozofické rovině, slouží především jako praktický manuál pro trénink. Stručně a často metaforicky popisují důležitá témata, jako je centrum pohybu, mrštnost nohou či vnitřní síla.

Klasické texty Taiji by měly být součástí pokročilejšího studia. V našich kurzech si je vysvětlujeme a jejich myšlenky si přímo ukazujeme na konkrétních cvicích.

Citace z Klasických textů najdete na našich stránkách v sekci Studijní materiály. Z angličtiny je překládá MgA. Vlasta Pechová.

Ukázky Klasických textů

Ze slov ‚čtyři unce odrazí sílu deseti liber‘ víme, že technika není založena na síle svalů.“ – Klasické texty

„Přemýšlej pečlivě, co je cílem – prodloužit život a udržet mládí.“ – Klasické texty

„V pohybu jsou všechny části těla lehké, hbité a vzájemně propojené.“ – Klasické texty

„Nejprve hledejte protažení, poté zmenšení. Tak budou vaše pohyby čisté a delikátní.“ – Klasické texty

Novodobé texty

Do Klasických textů lze řadit i texty novodobých mistrů. Podívejte se na Klasické texty Roberta Amackera.