- Autorka článku: Vlasta Pechová, květen 2024
Pohyby Taiji (Tai chi) v Číně přirovnávali k jevům jim běžně známým. Pojem navíjení hedvábí odkazuje na specifický druh pohybu. Tento druh pohybu v Taiji kultivujeme. Rozvíjíme tím vnitřní sílu, která je spjatá se zdravotními i bojovými aspekty Taiji.
Hedvábí
Řekněme si nejprve krátce o hedvábí. Pravé hedvábí tvoří housenka motýla bource morušového. Housenka se živí výhradně listy z čínské bílé moruše. Po cca 33 dnech svého života si vytvoří kokon. Hedvábné vlákno se získává rozvinutím kokonu. Je dlouhé až 1000 metrů.
Hedvábná látka vznikla ve starověké Číně. První zmínky o bourci morušovém a hedvábí pocházejí z 3. tisíciletí př. n. l. Existuje několik legend o hedvábí. Podle jedné z nich si hedvábného vlákna všimla císařovna Si Ling-Ši. Kokon bource morušového jí spadl do teplého čaje a když ho chtěla vtáhnout, odvinula z něj vlákno.
Zpočátku bylo hedvábí určeno jen pro císaře. Za prozrazení technologie výroby hrozil trest smrti. Trvalo to dlouho, postupně se však výroba hedvábí dostala do Koreje, Japonska a Indie. Dle pověsti se tajemství výroby hedvábí dostalo do Evropy v 6. století, kdy 2 mniši vynesli vajíčka bource morušového v duté holi.
V českých zemích se hedvábnictví rozvíjelo v několika vlnách. Cíleně bylo podporováno především v 18. století, kdy byly za účelem výroby hedvábí vysazovány moruše. Ve 20. století hedvábnictví u nás začalo zanikat a nahradilo ho hedvábí syntetické.
Tip.: Podívejte se na fotky z výstavy a besídky zaměřené na hedvábí – Tajemství hedvábného vlákna.
Co má navíjení hedvábí společné s Taiji?
Je hned několik aspektů, na které se můžeme u navíjení hedvábí zaměřit:
Rotační pohyb
Housenka bource morušového udělá kokon tak, že hlavou vytváří krouživý pohyb v podobě osmiček. Tímto způsobem během 2 – 3 dnů kolem sebe vytvoří kokon. Když pak budete vlákno z kokonu odvíjet, kokon se bude točit. Při cvičení Taiji kultivujeme spirálovitý pohyb, kdy se paže a nohy bez přestání kroutí jedním či druhým směrem. Takový pohyb je jako vývrtka a odehrává se uvnitř končetin. Nemusí být okem viditelný.
Plynulost pohybu a cit
Při citlivém navíjení můžete odvinout opravdu dlouhé a kvalitní vlákno. Čím je delší, tím je považováno za kvalitnější. Aby se při navíjení nepřetrhlo, je třeba plynulý neustálý pohyb. Přesně tak pracujeme s pohybem při cvičení Taiji.
Držení tajemství
Je to zvláštní, ale stejně jako výroba hedvábí byla dlouho utajena, tak i technika navíjení hedvábí v Taiji bývá skryta. Pokud vám to váš učitel nevysvětlí a vy to nebudete dostatečně dlouho procvičovat, techniku a její účinky nepocítíte a ani nepochopíte.
Navíjení hedvábí = vnitřní rotační pohyb
V naší škole navíjení hedvábí označujeme jako vnitřní pohyb Chansijing. Na stránce Vnitřní a vnější pohyb se dozvíte, jak jej popisujeme srozumitelným způsobem. Tento druh pohybu nacvičujeme v pažích i nohách. Umíme-li jej propojit s pohybem celého těla, dopracujeme se ke zdravotním i bojovým přínosům této techniky.
Navíjení hedvábí je technika, kterou vkládáme do všech pohybů Taiji. Každá škola Taiji by měla mít metodu, jak tuto techniku nacvičuje. Jinak by cvičení bylo jako zkoušet hrát na hudební nástroj bez vytváření zvuku.
- Tip: chcete-li se o technice navíjení hedvábí v Taiji dozvědět víc, můžete si koupit vstup do našeho videokurzu Setkání s Taiji.