Poslechněte si audioverzi článku:

Pohyby Taiji (Tai chi) v Číně přirovnávali k jim běžně známým jevům. Pojem „navíjení hedvábí“ odkazuje na specifický druh pohybu, který v Taiji kultivujeme. Pomáhá nám rozvíjet vnitřní sílu, spjatou se zdravotními i bojovými aspekty tohoto umění.

Hedvábí

Nejprve si řekněme něco o hedvábí. Pravé hedvábí pochází z housenky motýla bource morušového. Živí se výhradně listy čínské bílé moruše. Přibližně po 33 dnech si housenka vytvoří kokon, ze kterého se získává hedvábné vlákno dlouhé až 1000 metrů.

Hedvábná látka vznikla ve starověké Číně. První zmínky o bourci morušovém a hedvábí pocházejí ze 3. tisíciletí př. n. l. Existuje několik legend o jeho objevu. Podle jedné z nich si hedvábného vlákna všimla císařovna Si Ling-Ši, když jí kokon spadl do teplého čaje. Chtěla ho vytáhnout a odvinula z něj jemné vlákno.

Zpočátku bylo hedvábí určeno jen pro císařský dvůr a za prozrazení tajemství výroby hrozil trest smrti. Postupně se však výroba hedvábí rozšířila do Koreje, Japonska a Indie. Dle pověsti se v 6. století tajemství dostalo do Evropy díky dvěma mnichům, kteří pašovali vajíčka bource morušového ukrytá v duté holi.

V českých zemích se hedvábnictví rozvíjelo v několika vlnách. Nejvíce bylo podporováno v 18. století, kdy se za účelem výroby hedvábí vysazovaly moruše. Ve 20. století hedvábnictví u nás téměř zaniklo a nahradilo ho hedvábí syntetické.

Co má navíjení hedvábí společné s Taiji?

Existuje několik důležitých aspektů, které navíjení hedvábí spojují s Taiji.

Rotační pohyb

Při tvorbě kokonu housenka hlavou vytváří krouživý pohyb v podobě osmiček. Tímto způsobem kolem sebe během 2-3 dnů vyrobí kokon. Tento spirálovitý pohyb pak vzniká i při odvíjení vlákna. Když budete vlákno z kokonu odvíjet, kokon se bude točit. A stejným způsobem kultivujeme spirálovitý pohyb při cvičení Taiji. Paže a nohy se neustále přetáčí jedním či druhým směrem. Pohybují se v jemných spirálách, i když to nemusí být na první pohled viditelné.

Plynulost pohybu a cit

Při správném navíjení lze získat velmi dlouhé a kvalitní hedvábné vlákno. Aby se nepřetrhlo, musí být pohyb plynulý a nepřerušovaný. Stejný princip platí i v Taiji, pohyby jsou spojité a citlivě vedené.

Držení tajemství

Je to zvláštní, ale stejně jako výroba hedvábí byla dlouho utajena, tak i technika navíjení hedvábí v Taiji bývá skryta. Pokud vám ji učitel nevysvětlí a dostatečně dlouho ji necvičíte, její účinky nepochopíte.

Navíjení hedvábí = vnitřní rotační pohyb

V naší škole Taiji pod lupou nazýváme navíjení hedvábí jako vnitřní pohyb Chansijing. Srozumitelně ho vysvětlujeme na stránce Vnitřní a vnější pohyb. Tento druh pohybu nacvičujeme v pažích a nohách. Pokud jej dokážeme propojit s pohybem celého těla, získáme zdravotní i bojové přínosy této techniky.

Navíjení hedvábí je ústřední technika všech pohybů Taiji. Každá škola by měla mít metodu, jak tuto techniku učit. Jinak by to bylo jako pokoušet se hrát na hudební nástroj bez skutečného vytváření zvuku.

Odkazy dávných mistrů

Na význam techniky navíjení hedvábí odkazují i Klasické texty dávných mistrů.

Sílu Jing uváděj do pohybu stejně, jako bys odvíjel hedvábí z kokonu.“ – Klasické texty

Naučte se více

Chcete-li se o technice navíjení hedvábí v Taiji dozvědět víc, můžete si koupit vstup do videokurzu Setkání s Taiji.

Podívejte se na fotky z výstavy a besídky Tajemství hedvábného vlákna.