Výstava probíhala v září 2024 v Městská knihovně v Praze, pobočka Vikova. Pro velký úspěch byla prodloužena až do poloviny listopadu 2024.
O výstavě
Víte, co má Tai chi společné s hedvábím? Chcete se dozvědět o chovu bource morušového a o hedvábnictví? To vše jsme si ukázali a představili na naučné výstavě v Městské knihovně Praha, pobočka Vikova
- Techniku navíjení hedvábí v Tai chi představila MgA. Vlasta Pechová.
- Dějiny hedvábnictví připravil Mgr. Jan Šejbl, DiS.
- S chovem bource morušového seznamovaly kreslené komiksy od Honzy Smolíka, které pro výstavu zapůjčil Jan Šejbl.
- Výstava byla i pro děti, v dětském oddělení měly připravený kvíz.
Video ze setkání – 30. 9. 2024
Více o nás
MgA. Vlasta Pechová
Vystudovala obor design na uměleckých školách v Brně a Praze. Založila školu Tai chi – Taiji pod lupou®. Kromě výuky Tai chi vytváří i obsah tohoto webu a videa s tematikou Tai chi. V roce 2009 vydala knihu Tai chi (nakladatelství Grada). Více o Vlastě
Mgr. Jan Šejbl, DiS
O hedvábnictví hovoří například v dětském pořadu Wifina- příroda: Bourec morušový na Déčko ČT.
Vzdělání:
- 2016–2018 Univerzita Hradec Králové, Filozofická fakulta, obor Počítačová podpora v archivnictví, obor Archivnictví – modul Moderní systémy v archivnictví (Mgr.)
- 2013–2016 Univerzita Hradec Králové, Filozofická fakulta, obor Počítačová podpora v archivnictví (Bc.)
- 2002–2006 Vyšší odborná škola informačních služeb, obor Informační management – služby muzeí a galerií (DiS.)
Výběr z publikační činnosti:
- ŠEJBL, J. Vzestupy a pády českého hedvábnictví. Zapomenuté dějiny chovu bource morušového v českých zemích. Textil v muzeu 2016. Brno: Technické muzeum v Brně, 2016, s. 81–88.
- ŠEJBL, J. Bourec morušový ve školní výuce. Biologie – Chemie – Zeměpis, ročník 25, č. 5. Praha: SPN, 2016, s. 219–227.
Příběh, jak vznikla tato výstava
Svůj příběh o výstavě s vámi sdílí Vlasta:
Před několika měsíci jsem měla výstavu šperků v Městské knihovně Praha, pobočka Vikova. Tou dobou jsem se již věnovala tématu navíjení hedvábí. Je to název pro určitou techniku pohybu v Tai chi (Taiji).
Zapovídala jsem se s příjemnou knihovnicí, paní Pavlou. Zmínila jsem se o navíjení hedvábí a že to téma studuji více obsáhle. Procházela jsem například videa o bourci morušovém a výrobě hedvábí. A pak jsem se nestačila divit! Zjistila jsem, že jejím manželem je Jan Šejbl, autor několika videí, ze kterých jsem čerpala informace. A tak se nám to náhodné povídání rozvinulo do nápadu udělat společnou výstavu Tajemství hedvábného vlákna