Dech a Taiji2020-09-20T09:21:20+00:00

„Dovednost správného dýchání vede k mrštnosti.“ – Klasické texty

Okysličení organismu je závislé na procesu tkáňového dýchání, kdy jednotlivé tkáně přebírají kyslík z krve. Kyslík zahajuje metabolismus buněk a je tak hlavním pohonem životních funkcí. Techniky východních systémů se zaměřují na povzbuzení činnosti tkáňového dýchání a na zlepšení cirkulace energie Qi v těle. V Indii se takové dechové techniky nazývají pranayama. V Číně k nim patří cvičení Qigong a Taiji.

Během cvičení Taiji přirozeně a plynule propojujeme pohyb s dechem. Podporujeme tak cirkulaci energie Qi. Spojení dechu a pohybu v Taiji je dlouhodobější proces. Začátečníky, kteří mívají problémy s dýcháním, proto mnohdy učíme i jednoduché dechové cviky Qigong, kdy s určitým pohybem je sladěný výdech nebo nádech. Ve cvičení Taiji pak naopak pracujeme na tom, aby plynulý dech nebyl spojován s určitým pohybem a probíhal během jakéhokoli pohybu zcela spontánně a přirozeně.

Nácvik dýchání

Robert Amacker – o dechu (video je v angličtině)

Níže uvedené články jsou pouze pro registrované uživatele webu.

Práce s dechem

Tato stránka je přístupná pouze registrovaným uživatelům webu. Úvodem k tomuto tématu je stránka Dech a Taiji. Práce s dechem Nácvik přirozeného dýchání Jedná se o nácvik přirozené dechové vlny. Správný dechový stereotyp má svou časovou posloupnost.

Příběh 7: Cesta dechu

Tento článek je přístupný pouze registrovaným uživatelům webu. PŘÍBĚH: Duše světa Něco mi tu na Zemi nedá spát a vrtá mi to hlavou. Když jsme byli ve vesmíru, bylo tam úplné ticho. Ale tady na Zemi je pořád šum a hluk. Někdy mi

I tin ting

Tato stránka je přístupná pouze registrovaným uživatelům webu.  I tin ting (vyslovuj i čin čing) je budhistický Qigong. Celá sestava se skládá z několika cviků, významně podporuje zdraví a vitalitu. Video - I tin ting

Přejít nahoru