Dech a Taiji2021-09-13T12:54:19+02:00

„Dovednost správného dýchání vede k mrštnosti.“ – Klasické texty

Okysličení organismu je závislé na procesu tkáňového dýchání, kdy jednotlivé tkáně přebírají kyslík z krve. Kyslík zahajuje metabolismus buněk a je tak hlavním pohonem životních funkcí. Východní systémy se zaměřují na povzbuzení činnosti tkáňového dýchání a na zlepšení cirkulace energie Qi v těle. V Indii se takové dechové techniky nazývají pranayama. V Číně k nim patří cvičení Qigong a Taiji.

Během cvičení Taiji propojujeme pohyb celého těla s plynulým dechem. Podporujeme tak cirkulaci energie Qi. Spojení dechu a pohybu v Taiji je dlouhodobější proces. Začátečníky, kteří mívají problémy s dýcháním, učíme nejprve jednoduché cviky qigong – I tin ting. V takovém jednoduchém cvičení je výdech a nádech pevně sladěný s určitým pohybem. V Taiji pak pracujeme na tom, aby dech probíhal spontánně a přirozeně při jakémkoli pohybu. Takové dýchání nacvičujeme v základech pohybu, během cvičení formy i při cvičení ve dvojicích.

Nácvik dýchání

Robert Amacker – o dechu (video je v angličtině)

Články pro registrované uživatele webu – ZÁKLADNÍ nebo NEOMEZENÝ vstup:

Příběh 7: Cesta dechu

Tento článek je přístupný pouze registrovaným uživatelům webu. PŘÍBĚH: Duše světa Něco mi tu na Zemi nedá spát a vrtá mi to hlavou.

Dýchání

Nácviky dechu a tipy ke zlepšení dýchání vás můžu provést během individuální lekce (i online).

Přejít nahoru