Dech a Taiji2021-03-19T21:12:26+00:00

„Dovednost správného dýchání vede k mrštnosti.“ – Klasické texty

Okysličení organismu je závislé na procesu tkáňového dýchání, kdy jednotlivé tkáně přebírají kyslík z krve. Kyslík zahajuje metabolismus buněk a je tak hlavním pohonem životních funkcí. Techniky východních systémů se zaměřují na povzbuzení činnosti tkáňového dýchání a na zlepšení cirkulace energie Qi v těle. V Indii se takové dechové techniky nazývají pranayama. V Číně k nim patří cvičení Qigong a Taiji.

Během cvičení Taiji přirozeně propojujeme pohyb celého těla s plynulým dechem. Podporujeme tak cirkulaci energie Qi. Spojení dechu a pohybu v Taiji je dlouhodobější proces. Začátečníky, kteří mívají problémy s dýcháním, učíme nejprve jednoduché dechové cviky Qigong, kdy s určitým pohybem je sladěný výdech nebo nádech. Ve cvičení Taiji pak naopak pracujeme na tom, aby dech nebyl spojen pevně pouze s určitým pohybem, ale aby při jakémkoli pohybu probíhal spontánně a přirozeně. Takové dýchání nacvičujeme v základech pohybu, během cvičení formy i při cvičení ve dvojicích.

Nácvik dýchání

Robert Amacker – o dechu (video je v angličtině)

Níže uvedené články jsou pouze pro registrované uživatele webu.

I tin ting – dechová sestava a její nácvik

Tato stránka je přístupná pouze registrovaným uživatelům webu.  Tuto jednoduchou dechovou sestavu se můžete poměrně snadno naučit. Obvykle jí procvičujeme na cvičení zdarma během léta. Výhledově i sem přibudou i videa s detaily. 🙂 I tin ting (vyslovuj

Jak nacvičovat dýchání

Tato stránka je přístupná pouze registrovaným uživatelům webu. Úvodem k tomuto tématu je stránka Dech a Taiji. Práce s dechem Při zkoumání způsobu dýchání v čínských cvičeních se setkáváme s prolínáním dvou názorových proudů, buddhistickým a taoistickým.

Příběh 7: Cesta dechu

Tento článek je přístupný pouze registrovaným uživatelům webu. PŘÍBĚH: Duše světa Něco mi tu na Zemi nedá spát a vrtá mi to hlavou. Když jsme byli ve vesmíru, bylo tam úplné ticho. Ale tady na Zemi je pořád šum a hluk. Někdy mi

Dýchání

Nácviky dechu a tipy ke zlepšení dýchání vás můžu provést během individuální lekce, lze i online.

Přejít nahoru