Autorka článku: MgA. Vlasta Pechová, říjen 2013, aktualizováno v září 2020

Na Taiji není nutné drahé vybavení. Na cvičení stačí volnější oděv z přírodních materiálů. Přírodní tkaniny jsou v souladu s tokem energie Qi a proto se pro cvičení Taiji výborně hodí. Doporučuji spíše střídmost a hlavně příjemný prožitek ze cvičení a pevnou vůli. Drahé vybavení z nikoho mistra neudělá, ale píle ano!

Více pozornosti je třeba věnovat volbě obuvi. Pro začátečníky se na Taiji hodí boty s rovnou podrážkou a bez opory klenby. Rovná podrážka umožňuje při cvičení Taiji aktivovat chodidla, vnímat bublající pramínek a nacvičovat techniku tzv. ukořenění. Podrážka bot by měla mít hranu. Taková podrážka napomáhá lepšímu vnímání chodidla a podlahy. Usnadňuje kontrolu rozložení tlaku chodidla na zem.

Podrážka vytvarovaná a s podporou klenby neumožňuje jemné pohyby svalů na chodidlech. Není proto pro nácvik Taiji vhodná. Podrážka se zaoblenou hranou navíc podporuje chybné rolování chodidla po zemi. V extrémním případě může zaoblená podrážka vést během cvičení k opakovanému přetěžování a poškozování kolen.

Volba bot s ohledem na cvičební prostory

Podrážka bot na Taiji by měla být vždy o něco měkčí než povrch, na kterém cvičíte. V opačném případě se bude tvrdá podrážka zarývat do měkké podlahy a dojde k přetížení kolen. Pokud tedy cvičíte na měkkém koberci nebo pískovém povrchu, je lepší cvičit bez bot. (Pozn.: Při bolestech kolen nedoporučujeme cvičit Taiji na žádném měkkém povrchu – a to ani bez bot.)

Kung fu boty

Správným parametrům bot pro Taiji vyhovují i jednoduché tenisky nebo cvičky. V obchodech se sportovními potřebami můžete také sehnat boty na Taiji označované jako „Kung fu boty“, jsou s plastovou anebo látkovou podrážkou. Volba typu podrážky by se měla odvíjet podle toho, na jakém povrchu budete cvičit. Jestliže bota po podlaze silně drhne, zabraňuje pohybu a tedy není vhodná. Příliš kluzká bota naopak neumožňuje nacvičovat správnou aktivitu nohou. Ani jeden extrém se tedy nevyplatí. Proto je fajn se řídit typem podlahy. Určitě je levnější si sehnat správné boty než měnit podlahu. 🙂

Takto vypadají boty na Taiji (Tai chi).

Na fotce – Kung fu boty s látkovou podrážkou.

Boty s plastovou podrážkou bývají v nabídce častěji. Na boty se poptejte v obchodech se sportovními potřebami, například v Budo sportu. Nabídkou bot vás může mile překvapit i tržnice nebo Decathlon.

Kung fu boty s látkovou podrážkou seženete spíše v e-shopech. Osobní vyzvednutí vás vyjde levněji než jiný způsob doručení. Například po objednání bot na www.primastore.cz, si můžete boty vyzvednout na výdejním místě v Praze 4 i na dalších místech Prahy a ČR. I další prodejny naleznete snadno – zadejte do vyhledávače Kung fu boty. Pro porovnání cen je vhodná např. www.heureka.cz.

K látkovým botám bych chtěla podotknout, že byste kvůli látkové podrážce měli počítat s nižší životností bot, jestliže je budete užívat na drsném povrchu.