Na Taiji (Tai chi) není nutné drahé vybavení. Stačí volnější oděv, nejlépe z přírodních materiálů. Přírodní tkaniny jsou v souladu s tokem energie Qi a pro cvičení Taiji jsou ideální. Doporučuji spíše střídmost a hlavně prožitek ze cvičení a pevnou vůli. Drahé vybavení z nikoho mistra neudělá, píle ano.

Pozornost je třeba věnovat obuvi. Pro začátečníky Taiji se hodí boty s rovnou podrážkou a bez opory klenby. Rovná podrážka totiž umožňuje aktivovat chodidla, vnímat bublající pramínek a nacvičovat techniku tzv. ukořenění. Podrážka boty by měla mít hranu. Pomáhá to lepší kontrole rozložení tlaku chodidla na zemi. Naopak podrážka tvarovaná a s podporou klenby neumožňuje jemné pohyby chodidel. Z toho důvodu není pro Taiji vhodná. Podrážka se zaoblenou hranou navíc podporuje chybné rolování chodidla po zemi. V extrémním případě to může vést k přetěžování a poškozování kolen.

Volba bot s ohledem na cvičební prostory

Podrážky bot na Taiji by měly být vždy o něco měkčí než povrch, na kterém cvičíte. V opačném případě se bude tvrdá podrážka zarývat do měkké podlahy a dojde k přetížení kolen. Cvičíte-li na měkkém koberci nebo písečném povrchu, je lepší cvičit bez bot. (Při bolestech kolen nedoporučujeme cvičit Taiji na měkkém povrchu, a to ani bez bot.)

Kung fu boty

Správným parametrům bot pro Taiji vyhovují i jednoduché tenisky či cvičky. V obchodech se sportovními potřebami můžete sehnat boty na Taiji označované jako „Kung fu boty“. Jsou s plastovou anebo látkovou podrážkou. Volba typu podrážky by se měla odvíjet podle toho, na jakém povrchu budete cvičit. Jestli bota po podlaze silně drhne, zabraňuje pohybu a není vhodná. Příliš kluzká bota naopak neumožňuje zapojit do pohybu nohy. Ani jeden extrém se nevyplatí.

Takto vypadají boty na Taiji (Tai chi).

Na fotce – Kung fu boty s látkovou podrážkou.

Boty s plastovou podrážkou bývají v nabídce častěji. Ptejte se na ně v obchodech se sportovními potřebami, např. Budo sport a Decathlon.

Kung fu boty s látkovou podrážkou seženete spíše v e-shopech. My je kupujeme v internetovém obchodě Ippon Shop: https://www.ipponshop.cz/kung-fu-boty/ S těmito botami z tohoto obchodu máme dobrou zkušenost – velikosti sedí a mile mne překvapilo, že mí žáci jim také dávají přednost.

K látkovým botám bych chtěla podotknout, že byste měli počítat s trochu nižší životností bot, především když je budete používat na drsném povrchu. Jsou však mou nejčastější volbou, když cvičím na podlaze s parketami, linoleem atp.