Taijipodlupou.cz - na fotografii vidíte nácvik Taiji - technika z Dalu v provedení R. Amackera a v. Pechové

Lightning palm

Sestava Dalu je považována za nejdůležitější z pěti hlavních cvičení (sestav) stylu Yang. Rozšiřuje koncept kroku a zároveň zkoumá 4 zbývající bojové pozice z osmi pozic trigramů. Jsou jimi Tah, Rameno, Loket a Rozdělení.

Dalu umožňuje nejširší rozsah rychlosti, od pomalého a velkolepého tance typu menuet až po hrubé a rychlé proměny silných útoků, při kterých hbité nohy obou hráčů převádí pohyb do skutečného odhození.

Nácvik Dalu probíhá na čtvercovém půdorysu. V této sestavě přivádíme na vyšší úroveň návyky, se kterými se setkáváme již v základní sestavě Tuishou.

V Dalu nacvičujeme techniku „bleskové dlaně“ (lightning palm). Jedná se o přímý úder do tváře. Správnou reakcí na tento úder je naklonění těla a rotace kolem vertikální osy. Síla získaná z úderu je tak využita pro změnu pozice těla. Jedná se o komplexní změnu pozice těla, která zahrnuje i kroky.

Dalu obsahuje všechny bojové myšlenky, oproti sestavě Penglujian obsahuje tedy i myšlenky Tahu (Cai), Rozdělení (Lie), Lokte (Zhou) a Ramene (Kao). Po sestavě Dalu se učíme sestavu Sanshou, která završuje výcvik Taiji.