Jak se učit formu – autor textu: Robert Amacker, říjen 2011

Taijipodlupou.cz - Robert AmackerHned na začátku si ujasněme, že formu Taiji nelze studovat pouhým napodobováním vnějších pohybů. Každý adept potřebuje svého učitele. Spoustu času a zbytečně vynaloženého úsilí si také ušetříte, pokud si od počátku uvědomíte, které aspekty nejsou pro vaši potřebu zásadně důležité.

Vnější a vnitřní přístup studia formy

Vnější projevy jsou totiž v podstatě nádobou, která pomáhá dát tvar správnému vnitřnímu cvičení. Ohledně oněch tvarů tedy existuje určitá šíře možností, stejně jako existují různé přípustné láhve na vodu. Pochopitelně však také existuje ještě více tvarů, které vodu neudrží, takže některé vnější projevy jsou v rámci relativně dané volnosti pro správný přenos vnitřní informace zcela zásadní.

Toto rozlišení však adept nerozpozná na fotografiích, může se mu naučit pouze od učitele. Problém s fotografiemi spočívá v tom, že nesou příliš mnoho informace. Na jednu stranu na nich můžete vidět skutečného mistra, který dokonale předvádí všechny důležité prvky dané formy. Jeho správný vnitřní postoj však před vašima očima zůstane pohřben pod nánosy vnějších detailů, které zcela závisí na stylu, historickém vývoji a především pak jeho jedinečné osobnosti.