Pro rozvoj asijských bojových umění v San Francisku existuje docela viditelný důvod – čínská čtvrť. Patří k největším čínským čtvrtím mimo Asii. Je prý i nejstarší čínskou čtvrtí v Severní Americe.

Její rozvoj je spojen se zlatou horečkou, která v Kalifornii vypukla v polovině 19. století. Číňané Kalifornii nazývali „zlatý kopec“ a za vidinou lepšího života se sem začali hojně stěhovat. Jejich příchod ale nebyl vítaný. Bylo pro ně těžké se sem dostat. Jejich práva byla po dlouhou dobu silně omezena. A tak čínská komunita v San Francisku žila vlastním a někdy dost divokým životem. Přes různá úskalí se tu udržela až dodnes.

Není divu, že ve 20. století se do San Franciska stěhovali i mistři bojových umění z Číny. Přijde mi to logické, byla tu rozsáhlá komunita. A tak mi dochází, proč je můj učitel Robert Amacker, a spousta dalších mistrů a učitelů bojových umění, spojen právě s oblastí San Franciska.

Na fotce vidíte Portsmouth Square. V tomto parku se setkávali a cvičívali různí bojovníci. Hned na okraji stojí dům mistra Tai chi – Kuo Lien Ying. Na domě má stále reklamu a je uveden jako Professor Kuo. Mí američtí Tai chi kolegové si jej pamatují. Ještě v 70. letech 20. století v tom parku učil své žáky.

    

Setkání mistrů bojových umění nemusela být nutně přátelská. Testovali se a byli zvědaví, jak kvalitní jsou ostatní bojovníci a jejich žáci. Když jsem byla na Portsmouth Square nyní v létě, viděla jsem tu především čínské staříky, jak ve skupinkách hrají stolní hry. Trochu mi to připomnělo Moskvu, kde se v jednom parku také schází místní starší obyvatelé, zpívají, hrají hry a tancují.

Myslím, že San Francisko bylo ve 20. století důležitou spojnicí mezi Asií a západním světem. I když ta dřívější sláva už možná pominula a toto ohnisko bojových umění se rozptýlilo do celého světa, historie je stále přítomná. Můžete se jí tady dotknout.

Fotky z čínské čtvrti v San Francisku

V galerii se pohybujte pomocí šipek. Pro zobrazení celé galerie klikněte na fotku:

Galerie - San Francisko - čínská čtvrť