Předmluvu ke knížce „Tai chi“ od MgA. Vlasty Pechové napsal Robet Amacker, 2008
Pro nadějné studenty Taiji je přirozené hledat tradiční návody jak u svých učitelů, tak i v dostupné literatuře. Jedním z důsledků je proto preference učitelů čínského etnického původu. Ta je založena na domněnce, že jsou nějak blíže spojeni se vším, co k Číně patří, včetně tohoto studia, které je jen pro zasvěcené.
Také jsem slyšel, že nedávné práce zabývající se Taiji jsou zbytečné. Že vše již bylo vyřčeno velkými mistry v minulosti. Toto jsou všechno špatné závěry, zvláště v případě literatury. Především je potřeba si uvědomit, že publikace nějakého autorova díla v Číně nebyla do nedávné doby zdrojem autorova příjmu. Neexistovala autorská práva. Díla byla volně reprodukována kýmkoliv. V důsledku toho byl malý zájem o zveřejňování osobních tajemství a triků písemnou formou. Jeden z mých učitelů byl přímo proti jakýmkoliv knihám o sobě a jeho učení. Protože, jak se vyjádřil, „Lidé si přečtou knihu a necítí potřebu chodit na lekce“.
Pokud by se takovýto přístup uplatnil na ty nejelementárnější instrukce, člověk si dokáže představit postoj k publikacím toho, co je považováno za „tajemství“. Knihy byly spíše kombinací autenticity a reklamy. Popisovaly jen to, co stačilo k přesvědčení a nalákání čtenářů. Zveřejňovány byly vždy spíše metody než analýzy. Dovednosti, které byly jednou získány, vylučovaly potřebu vědeckého vysvětlení nebo ospravedlnění. Nicméně, více starých mistrů bylo citováno, když říkali, že jednoho dne taková analýza přijde a Taiji bude popsáno v termínech geometrie a fyziky.
Analýza, principy
Z této perspektivy je třeba se dívat na současné úsilí MgA. Vlasty Pechové. Pokoušel jsem se celá desetiletí analyzovat a popisovat Taiji i pomocí jeho skrytých principů a různých bojových projevů ve snaze objevit jeho teoretickou základnu. Mé vlastní cvičení a směr jsou autentické a tradiční. Jsem celkem konzervativní, pokud jde o jakékoliv nové inovace výuky. Takže bylo jasné, že jakákoliv podobná analýza zcela přijme tradiční výuku. A pokud bude sledována, povede ke stejným výsledkům jako klasické techniky a vnější projevy. Toto byl případ a výsledky, alespoň v západně uvažujícím prostředí, byly dramatické, pokud jde o založení školy, která cvičí Taiji na té nejmodernější a zcela klasické úrovni, s jakou jsem se kdy setkal, produkující velké množství studentů dosahujících svého nejvyššího potenciálu.
Vlasta Pechová je beze všech pochyb jedním z takových studentů. Patří k nejtalentovanějším, nejkreativnějším a nejpilnějším studentům, se kterými jsem měl tu čest se setkat. Za pouhých pár let jsem ji jmenoval oficiálním vedoucím pražské pobočky mé školy do pozice, na kterou je víc než kvalifikována. Od té doby se stala osobou, se kterou mohu procvičovat a diskutovat různé techniky na nejvyšší úrovni. Její práce nespočívá pouze v přenášení myšlenek. Je produktem hlubokého pochopení a internalizace celého kompletního systému. Její přístup k výuce je zcela osobitý a v některých případech mám pocit, že je účinnější než můj vlastní.
Jako profesionální umělkyně jí její schopnosti umožňují vyjádřit myšlenky vizuální formou. To jí velice zjednodušuje vysvětlit záležitosti, které je jinak daleko obtížnější vyjádřit, což je z mé strany někdy předmětem určité „závisti“. Ve své knížce vysvětluje mnoho základních koncepcí a praktik z vysoce odborného hlediska způsobem, který je zajímavý jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Vyniká velikou vrozenou skromností. Její styl ale vyzařuje autoritou někoho, kdo má daleko hlubší a širší znalosti, což se v této základní práci také projevuje. Dílo je rovněž příslibem dalších budoucích nabídek, o kterých jsem si jist, že budou dychtivě přijaty těmi, kdo se seznámí s následujícími stránkami.
Robert Amacker, říjen 2008, Moskva, Ruská federace
Z angličtiny přeložil Mgr. Vladimír Pech