Průvodce studiem

Jmenuji se Vlasta Pechová. Kromě kurzů Taiji (Tai chi) pro své žáky rozvíjím i zázemí online studia. Jsem tvůrcem obsahu tohoto webu. Je to tu docela veliký svět! A protože se v něm vyznám, můžu být průvodcem vašeho studia, vaší učitelkou či konzultantkou – viz. soukromé lekce a konzultace. Materiály na webu si samozřejmě můžete studovat i bez mé asistence, vaše kroky nasměruje text níže.

Studujte a cvičte Taij

Můžete mít sebelepší informace o Taiji, skvělého učitele, kolektiv nadšenců i výborné studijní materiály, je tu ale jedna činnost, kterou za vás nikdo neudělá. Tím je vaše pohroužení se do tématu. Vymezte si čas, který si rozdělíte na studium a cvičení.

 • Studium: čtěte si texty a prohlížejte videa na tomto webu.
 • Cvičení: cvičte si, ať už s videi nebo to, co si pamatujete. Obvykle se osvědčuje cvičit dopoledne či kolem poledne. V pozdějších hodinách mnohdy schází mentální síla ke cvičení. Ale třeba to máte jinak…
 • Tip: Rozvoj proudění energie Qi – zásady cvičení, Můj ranní rituál – ukázka ranního cvičení jednoho našeho žáka

Studijní materiály – témata na webu:

Některé části studijních materiálů jsou veřejně přístupné. Neomezený vstup je zpoplatněn (cena je na stránce Studijní materiály).

Jednoduché cviky

Na stránce Cvičte a učte se s videi zdarma je celkem 6 videí s jednoduchými cviky a s úvodem do principů Taiji. Ke každému videu naleznete i text a odkazy. Cviky jsou vhodné pro laiky a začátečníky.

Práce s dechem

Hledáte informace o dechu a dechová cvičení? Zavítejte na stránku I tin ting, kde naleznete jednoduchou dechovou sestavu. Podívejte se také na stránku Dech a Taiji.

Meditace

Navštivte stránku Statická meditace a Taiji. Statické meditaci se můžete věnovat jako samostatnému nácviku, aniž byste cvičili Taiji. Nebo jí můžete praktikovat jako doplněk ke cvičení Taiji.

Propojení hlavních studijních sekcí

Sekce Sestavy Taiji, Základy pohybu a Informace o Taiji mají každá svou ikonku. Na jejich hlavních stranách jsou všechny tři ikonky, abyste se mezi nimi lépe pohybovali:

Náplň webu

Obsahem webu jsou mé autorské texty, výuková videa a originální obrázky. Stránky neustále rozvíjím. Nápady k obsahu webu mi pište na info@taijipodlupou.cz.

Základy pohybu

Sekce Základy pohybu obsahuje cviky důležité pro zvládnutí a pochopení Taiji. Najdete tu cviky pro jednotlivé části těla až po pohyb celého těla. Významné jsou především pohyby nohou. Někdo ale možná upřednostní pohyby pažemi, než si na celý pohybový systém zvykne.

1) Páteř

Naučte se vlnu páteří a vyrovnání páteře – více najdete na stránce Páteř při cvičení Taiji

2) Paže

Navštivte stránku Vnitřní a vnější pohyb a také stránku Pohyb paží v Taiji.

3) Nohy

Chcete-li proniknout do pohybů nohou, postupujte v tomto pořadí:

 1. Bublající pramínek
 2. Základní postoje v Taiji
 3. Vyrovnání páteře
 4. věnujte se pohybům, při kterých nevytváříme kroky a točíme se kolem svého centra: naučte se pohyb kolem vertikální osy, později můžete přidat i pohyb kolem tří os
 5. zkuste i nácvik vykročení a nácvik pohybové smyčky. (Další témata ještě připravuji…)

4) Pohyb celého těla

Až zvládnete předchozí uvedená témata, rozvíjejte pohyb celého těla.

Tip: Lekce s příběhem – zábavná forma studia

Sestavy Taiji

V sekci Sestavy Taiji najdete všechny sestavy, které cvičíme v naší škole! Nejvíce výukových videí zatím obsahuje sólová sestava – forma. Skládá se ze tří částí:

 1. První část formy
 2. Druhá část formy
 3. Třetí část formy
 4. Pokročilí by měli znát názvy formy, abychom se mohli bavit o jednotlivých prvcích.

Informace o Taiji

Vhledy do hloubky cvičení podává sekce Informace o Taiji. Doporučuji především:

 1. Princip Taiji
 2. Úrovně Principu Taiji
 3. Vnitřní síla Jing
 4. nácvik Chansijing

Přeji vám příjemné studium a cvičení! MgA. Vlasta Pechová – autorka webu