Za Taiji do Kalifornie – listopad 2018

Jaký byl pobyt Taiji v Kalifornii? Co bylo překvapivé? Co mne bavilo a co ne? Jak se tam cvičí Taiji? Čtěte na této stránce.

Pobyt v Mill Valley poblíž San Franciska byl úchvatný a nabitý spoustou aktivit. Ne nadarmo jsem předem všechny přátele a žáky v Čechách požádala, aby mi pokud možno nepsali a nevolali. Už jen cesta za oceán vám totiž změní mysl. Život a myšlení, které se ve vlastní domovině jeví jako běžné, jsou najednou překryty novými dojmy. Jsou zahaleny mlhou dočasného zapomnění. Jaké to sladké uvolnění! Věnovat se životu na dvou místech by vlastně bylo docela schizofrenické…

Během pobytu vzniklo málo zápisků. Dělo se toho příliš mnoho, než abych vysedávala nad psaním poznámek. Nebylo kdy. Hlavní podněty pro sepsání tohoto článku vznikly až na cestě zpět domů. Tady jsou:

BYDLENÍ

Jako v ráji! Trojité okno na fotografii bylo od mého pokoje. Vlastně to je rohové okno, ale jeho jednu stranu zakrývají keře. Na fotce je pes Činčin. Ještě tam v tom domě bydlí i jeho máma Ofélie a kocour Kondrát, o kterém se později dočtete víc. Kolem domu je nádherná zahrada… Hlavním obyvatelem domu je Tom. V době mého pobytu nás tu ale bydlelo 7.

20181102_151408

CO MNE PŘEKVAPILO

 • Po příletu hned po pasové kontrole se znenadání k mým zavazadlům přiblížil čmuchací pes. Vyčmuchal, že mám 2 jablka v batohu. Myslela jsem, že dám Tomovi v Americe ochutnat jablka z naší chalupy. Kdepak! A protože jsem již byla na americké půdě, nedovolili mi ta jablka sníst, prý se musí odborně zlikvidovat. Došlo mi, že dotazník, který jsem vyplňovala během příletu, měl na mysli nejen převoz velkého množství určitých potravin, rostlin atd, ale že se ta pravidla vztahují i na zanedbatelné množství vlastního jídla.
 • Neznatelný jet lag! Čekala jsem únavu a problémy se spánkem, ale jediné, co ukazovalo na časový rozdíl, byla zvýšená ospalost po 20:00 večer.
 • Vůně! Po příjezdu do domu v Mill Valley byla všude kolem vůně z rostlin, stromů a květů. Nádhera!
 • Sucho. Krajina je vysušená. Takže v půlce pobytu na severu Kalifornie vznikl obrovský požár, a pak i v dalších oblastech začalo hořet. Dým došel až do San Franciska. Zastínil slunce, zničil veškerou vůni na zahradě, pokazil vzduch a přinesl nám více únavy. Ráno byl na balkoně popílek. Oheň byl 200 mil od nás.
 • Ceny potravin a v restauracích – výrazně vyšší než u nás. Vstupné do muzea jakbysmet.

CO MNE BAVILO

 • Být součástí cvičení Taiji v domě, kde jsme všichni bydleli. Nejčastěji se cvičilo v obytném prostoru ve spodním patře, pak i v obýváku a venku na dřevěné platformě. Otázky a témata jsme často probírali i při snídani.
 • Zametat spadlé listí kolem domu.
 • Bloumat po zahradě a prohlížet si bambusy.
 • Sledovat kolibříky, jak se sytí cukrovou vodou z pítka umístěného u kuchyňského okna. Dívat se na ptactvem vytížené krmítko a taky na veverky, které kolem krmítka mlsně pobíhaly.
 • Hry s malým Sašou. Stříhali jsme bojovníky z knížky „Vojáčci“ od Kolínů. Z krabice jsme pro ně udělali hrad! Pak jsme se pustili do tvorby stínového divadla z krabice od zeleniny. Hlavní postavou byl kocour Kondrat. Kondrat je původně ruský kocour, který tu už leta žije. Naše stínohry měly i své diváky, všichni obyvatelé domu se rádi podívali.
 • Pospávat na gauči a vnímat ruch v baráku – ať to bylo noční hraní vrchcáb nebo povídání v kuchyni.
 • No a taky mne dost bavilo ujídat mandlové máslo (rozmixované mandle). Strava celkově tady byla špičková!
20181107_215509

Kocour Kondrat je světoběžník. K Tomovi se dostal z Ruska a žije v jeho domě. Všichni ho mají rádi, takže si hlavní roli ve stínovém divadle plně zasloužil.

Tady se můžete podívat na jednu z našich stínoher. Tato byla dost spontánní, loutky nebyly připravené na svých místech a samotný příběh se formuloval během hraní. Ale o to víc je to autentické.

CO MNE NEBAVILO

 • O ničem takovém nevím. (Dokonce i 10ti hodinová cesta z Amstrdamu přez oceán mi přišla v pohodě.)

AMERIČANÉ JDOU S DOBOU

Šli jsem na návštěvu k Arturovi a jeho ženě. I přes vysoký věk této sympatické dvojice z nich čišela živost a bystrá mysl. Najednou se řeč stočila na Alexu. Kdo to je? Je to robot, tedy spíše takový komunikátor. Je to něco jako puk a když ho oslovíte jménem Alexa, proběhne po něm tyrkysový proužek a zodpoví vám otázku. Umí toho víc, ale to by bylo na dlouhé psaní.

No samozřejmě jsme Alexu řádně vyzkoušeli. Historie i zeměpis jí šly velmi dobře. Když se jí můj kamarád Tom zeptal, zda by s ním šla na večeři, řekla, že o tom bude přemýšlet. Zeptala jsem se jí, jaké má oči. Kdo by si do robota ve tvaru puku nerejpnul. „Nemám oči, ale dovedu zářit barvami,“ zazněla její odpověď. Umí i vtipy, ale vtip na Donalda Trumpa nezná ani jeden. Na otázku, zda je někdy smutná, řekla, že ne. Dodala, že jestli mám deprese, měla bych se svěřit dalšímu rodinnému členovi. Pak nám na požádání pustila hudbu.

Samozřejmě jsem se musela Alexy zeptat, co si o mně myslí. Měla odpověď. „Myslím si, že jsi báječná!“

AKADEMIE VĚD

Navštívili jsme Akademii věd. Čekala jsem něco ve stylu neživého muzea, ale jednalo se o budovu plnou přírody – mořského světa, motýlů, brouků a rostlin. Měli tam i tropický prales, kdy jste prošli všemi jeho patry a pak sjeli dolů až pod vodu. Kromě toho v budově byly vysvětlené i různé přírodní a fyzické úkazy, vše zábavně přizpůsobené dětskému publiku. Velký důraz se tu klade na uchování a ochranu přírody.

Taky tam mají kyvadlo, které dokazuje, že se Země točí kolem své osy. Jak se Země točí, tak po cca 40 minutách kyvadlo shodí postavené válečky. Kyvadlo je prý popoháněné elektromagnetem. Říká se tomu Foucaltovo kyvadlo, tady ve Wikipedii jsem o tom našla text.

20181113_112241

Kyvadlo v Akademii věd v San Francisku.

PŘÍRODA

Propojení s přírodou jsem tu vnímala hodně silně.

20181105_131138

Pohled na Fan Francisko.

20181106_145530

Tenessee Valley

JAK JSME CVIČILI

Lekce probíhaly v nedalekém klubu. Kromě Američanů na lekce přijel i Andrej z Moskvy a já z Prahy.

kalifornie-taichi

Taiji v Almonte Club – Mill Valley

Každý den Bob učil i soukromé lekce v domě, ve kterém jsme bydleli. Soukromé lekce probíhaly někdy venku, jindy uvnitř – v závislosti na počasí a později hlavně v závislosti na kvalitě vzduchu ovlivněným kouřem z ohně na severu Kalifornie.

20181105_163000

Soukromé lekce měly i diváky.

POSTŘEHY ZE CVIČENÍ

Bob vždy otevírá něco dál. Vždy je proto třeba přehodnocovat své znalosti a dovednosti. Občas si říkám, že budu muset něco cvičit a učit ještě jinak. Bavili jsme se o tom s Bobem a oba jsme se shodli na tom, že i když se člověk naučí něco jinak, nebrání mu to v tom, aby se to časem přeučil.

V Taiji jde o nasměrování pozornosti mysli a vědomí do svého těla. Zpočátku výcviku se používají jakékoli návody a mnemotechnické pomůcky pro provedení pohybu. Později jsou tyto vnější „berličky“ nahrazovány vnímáním těla a samotného pohybu. Jedná se o zvnitřnění, hlubší vnímání a pochopení.

Jestliže víte, k čemu vede daná korekce, díky opakovanému trénování propojení vědomí se svým tělem dokážete pohyby bez problémů opravit. Není třeba se bát toho, že jste se dříve naučili něco, co budete pracně předělávat. Ne, budete to pouze více prohlubovat a objevovat.

ŠAVLE

S Tomem jsme pracovali na sestavě se šavlí. Oprášila jsem díky němu své znalosti. Až se dohodnu se zájemci o studium této sestavy, zařadíme cvičení se šavlí do nedělních lekcí. Máte se na to těšit. Je to jednodušší než sestava s mečem. A také více živelnější.

VIDEA

Ano ano, něco jsme natočili! Například San shou s Tomem.

PO PŘÍLETU DO ČR

Vypadá to, že ani po návratu do ČR nemám příznaky změny času – jet lag. Snad proto, že jsem za a) v době letu nepila alkohol a nejedla nic sladké, za b) po příletu jsem vydržela a šla spát až v noci, za c) po příletu si hlídám dobrý stravovací režim. Jen včera jsem si dala asi deci vína a skoro mě to položilo na lopatky. Takže s tou abstinencí jsem si to nastudovala správně a všem, kdo cestují skrze časová pásma doporučuji několik dnů abstinovat. (Pozdější poznatek: Nakonec mne jet lag přece jenom dostihl. Týden po příletu přišel silný spánkový deficit…)

Cítím se báječně, občerstveně a plná inspirace. Dokončila jsem kresbu kocoura Kondráta. V hlavě se mi promítají techniky Taiji a už přemýšlím, které z nich přidám do výuky tady v Praze.

kondrat-upra

Kondrát

A to je vše. Více si třeba řekneme na lekcích a cvičeních, až se uvidíme!

Share Button
Translate »