Vnitřní pohyb v Taiji

„Sílu Jin uváděj do pohybu stejně, jako bys odvíjel hedvábí z kokonu.“ (Klasické texty)

Vnitřní pohyb patří k významnému aspektu Taiji. Bez vnitřního pohybu by totiž Taiji nebylo úplné ani efektivní. Vnitřní pohyb je spojen s rozvojem vnitřní síly Jin (Chansujin). Tato síla je v Taiji důležitá po bojové i zdravotní stránce. Stojí za pověstí Taiji jako nejvyššího a současně i ezoterického bojového umění.

Taiji pod lupou, obrázek ukazuje vnitřní a vnější pohyb Taiji (Tai chi)

Poznáte, které šipky znázorňují pohyb vnitřní a které pohyb vnější?

Vnější a vnitřní pohyb

Podobně jako v kinematice tělesa, rozlišujeme v Taiji pohyb vnější a vnitřní. Při cvičení Taiji uplatňujeme oba typy pohybu a měli bychom je umět rozlišovat.

Vnější (posuvný) pohyb je poměrně jednoduchý a viditelný. Při takovém pohybu se tělo či jeho část posouvá lineárně skrze prostor. Patří k němu například unožení, krok nebo kop.

Vnitřní (otáčivý) pohyb není spojen s lineárním pohybem ale s pohybem rotačním. Při vnitřním pohybu se tělo či jeho část točí – rotuje. V Taiji takový pohyb znamená rotace horních a dolních končetin, kdy centrem rotací jsou osy končetin.

Níže uvedené informace jsou pouze pro registrované uživatele webových stránek.

Další obsah této stránky je přístupný pouze přihlášeným uživatelům. Prosím přihlašte se v zápatí této stránky.Please Login or Register for access.
Pokud nejste registrovaným uživatelem a máte zájem o registraci napište nám kontakt
Share Button
Translate »