Dech a Taiji

„Dovednost správného dýchání vede k mrštnosti.“ (Klasické texty)

Okysličení organismu je závislé na procesu tkáňového dýchání, kdy jednotlivé tkáně přebírají kyslík z krve. Kyslík zahajuje metabolismus buněk a je tak hlavním pohonem životních funkcí. Techniky východních systémů se zaměřují na povzbuzení činnosti tkáňového dýchání a na zlepšení cirkulace energie Qi v těle. V Indii se takové dechové techniky nazývají pranayama. V Číně k nim patří cvičení Qigong a Taiji.

Během cvičení Taiji přirozeně a plynule propojujeme pohyb s dechem. Podporujeme tak cirkulaci energie Qi. Spojení dechu a pohybu v Taiji je dlouhodobější proces. Začátečníky, kteří mívají problémy s dýcháním, proto mnohdy učíme i jednoduché dechové cviky Qigong, kdy s určitým pohybem je sladěný výdech nebo nádech. Ve cvičení Taiji pak naopak pracujeme na tom, aby plynulý dech nebyl spojován s určitým pohybem a probíhal během jakéhokoli pohybu zcela spontánně a přirozeně.

Na videu níže pojednává Robert Amacker o dýchání. (Video je v angličtině.)

Níže uvedené informace jsou pouze pro registrované uživatele webových stránek.

Další obsah této stránky je přístupný pouze přihlášeným uživatelům. Prosím přihlašte se v zápatí této stránky.Please Login or Register for access.
Pokud nejste registrovaným uživatelem a máte zájem o registraci napište nám kontakt
Share Button
Translate »