Páteř a její vyrovnání

„Síla Jin dosahuje bez úsilí vrcholku hlavy.“ (Klasické texty)

Z hlediska kineziologie představuje páteř nejdůležitější část kostry. Má v ní odezvu prakticky každý pohyb trupu, končetin i hlavy.

kolaz_daruma_taijipodlupou

Výuková koláž objasňující výhody vyrovnané páteře – Vlasta Pechová.

Hlavu a trup v Taiji považujeme za jeden celek. Přirovnáváme ho ke tvaru vajíčka. Osu tohoto celku vytváří páteř a aby se dalo hovořit o jednom pevném celku, je nutné umět páteř vyrovnat. Vyrovnání páteře je důležitým nácvikem. Mechanická odolnost a poddajnost páteře je totiž v jednotlivých úsecích páteře rozdílná. Právě přechody s měnící se tuhostí jsou náchylné ke vzniku traumat. Toho se chceme vyvarovat a naučit se pohybovat tak, abychom svou páteř šetřili. Vyrovnaná páteř je spojena s aktivací a posílením hlubokého stabilizačního systému.

Vyrovnáním páteře navíc dochází k harmonickému proudění energie Qi a přirozenému rozložení orgánů v těle. Rovná páteř je důležitá při jakémkoli pohybu Taiji, při meditaci, při pohybu těla kolem tří os (tedy při pohybu kolem svého centra) a samozřejmě při cvičení formy a cvičení ve dvojicích.

Níže uvedené informace jsou pouze pro registrované uživatele webových stránek.

Další obsah této stránky je přístupný pouze přihlášeným uživatelům. Prosím přihlašte se v zápatí této stránky.Please Login or Register for access.
Pokud nejste registrovaným uživatelem a máte zájem o registraci napište nám kontakt

 

Share Button
Translate »