Témata pro cvičení v parku Na Pankráci

Podívejte se na témata, kterým se věnujeme na cvičení TIME outDOOR – cvičení s prvky Taiji (Tai chi) v parku Na Pankráci v Praze 4. Cvičení je pro širokou veřejnost ZDARMA.

V létě 2019 natočila TVPraha reportáž o našem cvičení zdarma.

Na cvičení TIME outDOOR se věnujeme jemnému rozcvičení a protažení, dechovým cvikům a základům Taiji. Odděleně se věnujeme pohybům paží a nohou a poté pohyby skládáme do komplexnějších cviků. Na této stránce najdete především sestavu I t’in t’ing a odkazy i na některé další cviky.

Sestava I t’in t’ing

Tato sestava patří do klasické výuky v naší škole. Sestava rozvíjí proudění energie Qi a navyšuje tak životní energii. Je vhodná pro začátečníky jako příprava na Taiji. Během této sestavy dochází k rotacím a protahováním paží (vnitřní pohyb). Každý pohyb je sladěn s dechem. Je možné cvičit celou sestavu, nebo si jen vybrat některé její cviky a procvičovat je samostatně. Sestavu lze cvičit vsedě, vestoje, v nižším postoji a rovněž i s činkami.

Video v podání MgA. Vlasty Pechové slouží jako pomůcka pro účastníky našich kurzů a cvičení. Aby začátečníci mohli pohyby následovat, je cvičení na videu předvedeno v pomalejším rytmu. V reálném provedení bývá dynamičtější.

Vlna páteří

Vlna páteří, kterou ukazuje video, patří k revitalizujícímu cvičení. Pohyb vychází od boků. V tomto cviku se boky pohybují vpřed a vzad. Vzniklý pohyb dále jako jemná vlna putuje páteří odspoda až k vrcholku hlavy.

Základní postoje Taiji a bublající pramínek

Bublající pramínek se nachází v přední části plosky nohy. Odpovídá prvnímu bodu meridiánu ledvin. Při cvičení směrujeme svou váhu právě do tohoto bodu, tím aktivujeme svaly chodidel a kolem kotníků. Na obrázku stopy je bublající pramínek vyznačen červeným bodem.

Směrování váhy do bublajícího pramínku a aktivita chodidel je v těsném sepětí všech technik Taiji. Nasměrováním váhy do bublajícího pramínku se upřesňuje práce s centrem těla, pohyby nohou a postavení páteře. Bublající pramínek je významnou součástí rozvoje vnitřního pohybu v Taiji, je spojen s termínem tzv. ukořenění.

Taijipodlupou.cz - červená šipka zobrazuje přenesení váhy z paty do bublajícího pramínku (červený bod)            Taijipodlupou.cz - vyobrazení půdorysu základních postojů Taiji (Tai chi) v podání MgA. Vlasty Pechové

 

 

Share Button
Translate »